Фасилити бизнесът в България остава стабилен
Броят на компаниите, занимаващи се с фасилити мениджмънт в България, се запазва постоянен през последните години, посочи анализ
През последните години броят на компаниите, занимаващи се с фасилити мениджмънт в България, се запазва постоянен. Това е един основните резултатите от анализа за състоянието на работната сила в сектора, разработен от екип на Секторния консултативен съвет „Фасилити мениджмънт“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Сред проблемите за развитие на сектора бяха посочени липсата на специализирано обучение в сферата на управление и поддръжка на сграден фонд, както в средните, така и във висшите учебни заведения.
Липсват и дефинирани професии в сектора. Към момента има само една специализирана професия в националния класификатор – „фасилити мениджър”, обясниха от бранша и посочиха, че е необходимо е да се дефинират и други професии и длъжности, които да се изведат в отделна група.
Те обясниха, че заетите в сектор „Фасилити мениджмънт“ ще трябва да повишат своите компетенции в областта на екологията, информационните технологии и устойчивото развитие. Нужно е все повече компании да бъдат мотивирани да се обръщат към професионални фасилити мениджмънт компании за управление на сградният им фонд.
Като цяло фасилити мениджмънтът е бизнес с голям потенциал и значение в страната, тъй като той предопределя вида на общия сграден фонд в населените места и е важен за правилното използване на голям спектър от ресурси – енергийни, финансови, на сигурността и безопасността на населението, за здравословните и безопасни условия на труд в офисните и административни сгради. Обобщението направиха на пресконференция Тошо Киров – председател на Българска фасилити мениджмънт асоциация, Томчо Томов – ръководител на Националния център за оценка на компетенциите при БСК и Тони Кийн – президент на Международната фасилити мениджмънт асоциация.