„Лукойл“ заключи информацията за цените на едро
Компанията е предприела мярката, за да не бъде обвинявана, че влияе върху пазара на горива в България
Производителят на горива "Лукойл" вече не предоставя свободно информацията за цените на едро, на които продава горивата на своите клиенти. Tази информация вече е заключена с парола и потребителско име, с които разполагат само клиенти със сключен договор с "ЛУКОЙЛ-България".
Информация от години се предоставяше на всички потребители на официалния сайт на дружеството. Тя показваше датата и часа на последната промяна и всеки можеше да се информира за промяната в цените, ден преди тя да влезе в сила и по бензиностанциите. В момента сайтът показва само цените на дребно.
От "Лукойл" обясниха за economymagazine.bg промяната с желанието им повече да не бъдат обвинявани в оказване на влияние на пазара на горива в България. Затова достъпът ще бъде предоставян само при подписване на търговски договор.
В средата на март Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че е установила забранено картелно споразумение между четири от най-големите компании за продажба на горива - „Лукойл България", „Ромпетрол България", „Нафтекс Петрол" и „ОМВ България".
Тогава становището на КЗК беше, че "нарушението се състои в забранено споразумение и съгласувана практика за определяне на цени, които по своята цел или резултат предотвратяват, ограничават или нарушават конкуренцията на пазарите за търговия на едро на бензин и дизелово гориво". Веднага след оповестяването на решението председателят на комисията Петко Николов обяви, че компаниите окончателно решение по този казус може да има до три месеца, а глобата при доказване на нарушението е до 10% от оборота на компаниите за предходната година.
Преди седмица пък стана ясно, че и Европейската комисия ще се заеме с разследването на евентуален картел при горивата в България. Петко Николов обяви, че тече кореспонденция с генерална дирекция "Конкуренция" в ЕК по отношение на пазара на горива. Освен това паралелно се движи и преписката за пазара на самолетно гориво. "Възможно е след съгласуване с ЕК да има едновременно произнасяне за пазара на горива", съобщи той.