Милен Пенев: Представата за сигурни и несигурни активи се преобърна
Според инвестиционния консултант във "ВТБ Капитал" срещата на върха ще е поредната говорилня и няма да повлияе на пазарите
Господин Пенев, кое причини резкия спад в цената на петрола през последните месеци?
Основно е влошената макроикономическа ситуация. САЩ намалиха прогнозата за икономиката, Китай също занижи своите прогнозите. Основно на това се дължи спадът в цената на американския петрол, който е под 80 долара за барел. Това е - основно намаленото потребление.
Какво можем да очакваме да се случи с пазарите, след срещата на върха на евролидерите в края на тази седмица?
В интерес на истината това е поредната среща, мисля 10 или 12, на която нищо няма да се реши. На тази общоевропейска среща ще се обсъжда фискалния съюз и единните европейски облигации. Докато не се вземе единно решение по тези въпроси, дотогава кризата в Европа ще се влошава, и дотогава всичко ще е постарому. Така че тази среща ще е поредната, която ще е само говорилня. Нищо съществено няма да се реши и нищо съществено няма да се промени на пазара на суровини и на акции. Рискът от спад в цените на всички стоки остава, с изключение на земеделските стоки, които бележат известен ръст.
Тоест, инвеститорите вече са претръпнали по някакъв начин към тези срещи и няма да реагират, дори ако има сериозни противоречия на срещата?
Всички според мен се дистанцират и вече не очакват Германия да вземе такова решение, което да обърне нещата в Европа. Тоест, малко или много е предопределено. От друга страна, ако Германия излезе и каже, че в близко бъдеще ще вземе участие в емитирането на общи европейски облигации. Нещо подобно би било позитивно и би се изтълкувало позитивно от инвеститорите, но според мен не може да се случи такова нещо засега.
Ако все пак еврото започне да се обезценява, инвеститорите биха ли се насочили към по-сигурни активи като петрол, злато и сребро, или ще погледнат към долара?
Вижте, няма сигурни активи в днешно време. Всичко, което се мислеше за сигурно вече не е сигурно. Вече живеем в малко по-различен свят от този преди пет години. Вече изцяло се промени парадигмата и всичко, което беше възприето досега. Мога да ви дам пример с Чили. Чилийскте CDS-и, рисковата премия, която плаща всяка държава, е 120 базисни пункта, а германските са 125.5 базисни пункта. Оказва се, че развитите пазари вече са по-рискови от развиващите се пазари.
Виждаме, че Италия и Испания, които сега се разглеждат като развити пазари, където риска е по-малък, се оказват много по-рискови от развиващите се пазари. Чили, Бразилия - сега точно тези държави са фактор при набирането на средства за Международния валутен фонд. Така че нещата са много обърнати от гледна точка на сигурните активи. Не мисля, че петролът е кой знае колко сигурен актив, който да започне да поскъпва, ако икономиката продължи да се свива.
До скоро златото се считаше за много сигурно, но и то започна да губи от стойността си?
Аз дълго време бях голям фен на златото, вече не съм чак такъв. Просто сега не е моментът. Тази година златото едва ли ще поскъпне.
Среброто не е ли малко подценено в момента при цена под 30 долара за тройунция?
Не. Ако забележите и при 30 долара за тройунция цената е много над средната цена за последните 20 години. Ако не се лъжа за последните 20 години средната цена е 12-13 долара. Тоест, въпреки че привидно последните 1-2-3 години среброто изглеждаше много скъпо, всъщност сега цената му е много по висока. Пазарът на сребро е толкова малък и тесен, че той е зает основно от големите банки. Пазарът на сребро не е много показателен за това, колко е ефективно търсенето и предлагането. По скоро там залозите са спекулативни и хедж фондове и големи банки могат да движат пазара.
Значи можем да обобщим, че това ще е поредната срещана, на която няма да се реши нищо и няма да се промени нищо на пазара?
Това ще е среща, от която няма да зависи нищо на пазарите. По важното е, че в цял свят икономиката се забавя. Китай и САЩ занижават прогнозите си, а ръстът в Япония ще е около нулата. Просто няма да има изненада от тази среща, освен ако някой не се изкаже нещо супер изненадващо, например Германия да се съгласи да се емитират общи облигации. Според мен такова нещо няма да се случи.