Председателството на Италия бави отпадането на роуминга в ЕС
Каузата на еврокомисаря Нели Крус се натъкна на необходимостта да се даде повече време на мобилните оператори
Евробюрокрация в действие

Премахването на таксите за роуминг при използване на мобилни телефони в страните от Европейския съюз (ЕС) може да се забави и да не стане факт от 2016 г., информира днес онлайн изданието EurActiv. Според паневропейската медия това е свързано с италианското председателство в ЕС.
Както е известно, отпадането на плащането за роуминг беше кауза на вицепрезидента на Еврокомисията (ЕК) и комисар по информационните технологии Нели Крус (на снимката с италианския премиер Матео Ренци), чийто мандат съвсем скоро изтича.
През юли 2014 г. таксите за уеб браузинг бяха намалени наполовина, а цената на обажданията падна с една четвърт, което доближи ЕС до пълното премахване на таксите за роуминг. През април евродепутатите приеха с голямо мнозинство тези такси да изчезнат напълно до 2016 г., с което бе даден стартът на законодателната процедура.
Сега обаче властите на Италия, която е ротационен председател на ЕС, предлагат нов проект, в който изобщo не се споменава предложената от Европарламента (ЕП) дата 15 декември 2015 г., когато трябвашe да бъдат премахнати таксите.
Проектодокументът, който най-вероятно ще бъде ревизиран, като засега се предвижда само постепенно редуциране на таксите за роуминг с цел постигане на услугата "роуминг като у дома" ("roam like at home" - RLAH). Идеята е операторите да таксуват клиентите по основните им тарифи, независимо, че в даден момент не се намират в държавата си.
В документа се казва, че първоначално предложената дата за въвеждане на RLAH, която "попада под действието на преходни мерки и справедливо използване на лимити, трябва да бъде определена и е важен политически въпрос". "Законовата дата за първоначалното въвеждане на RLAH - обект на преходни мерки и справедливи ограничения на потреблението – трябва да бъде определена и е важен политически въпрос", пише в черновата.
От 2007 г. досега таксите за роуминг бяха неколкократно намалявани по административен път от страна на ЕК и с лично участие на Нели Крус. Източници от телекомуникационния сектор признават, че отпадането на плащането на роуминг „не подлежи на съмнение и е въпрос на време", но преждевременното премахване на източниците за приходи "би затруднило операторите да инвестират в по-бързи мрежи“.
Реформата, предприета от Нели Крус в телекомуникационния сектор, целеше да се повиши конкурентноспособността на Евросъюза по отношение на САЩ и Азия. В този аспект може да се споменат дори Русия и страните от ОНД, където разговорите са вече много по-евтини от Общността. Другата цел бе да накара големи оператори като френския Orange и британския Vodafone "да инвестират в по-бързи мрежи".
Еврокомисарят настояваше ЕК да има „по-големи правомощия в координирането на графика за провеждане на търгове за честотния спектър“ в страните от ЕС. Това, на свой ред, щеше да помогне на мобилните оператори "да разширят дейността си през границите". Новият проект обаче предвижда по-ограничени права на ЕК, която да може само да предлага единен график, но окончателното решение да остава в ръцете на националните регулатори на страните-членки.
Рим не пояснява какви са сроковете за отпадането на прословутата такса, въпреки че някои в Европа като правителството в Скопие поеха подобна инициатива за Балканите, като включи Хърватия, Черна гора, Босна, Сърбия, България и др. в проекта за сваляне на скъпоструващия роуминг.
Както писа Агенция "Икономика", у нас мобилният оператор "Мобилтел" АД (M-Tel), който е собственост на Telekom Austria, е против премахването на таксите за роуминга на територията на ЕС, въпреки че повечето дъщерни компании на австрийския телеком се намират в Общността и съседни с нея държави.