Рекордните лихви по испанския дълг поразиха еврото
Световните лидери подтикнаха Европа да предприеме по-амбициозни мерки при решаването на кризата
Еврото възвърна малка част от загубите в понеделник, когато първоначалния оптимизъм от победата на подкрепящите споразуменията в Гърция отстъпи място на опасенията за испанската банкова система.
Пазарите притиснаха сериозно испанските облигации и доходността по тях достигна рекордни стойности в ерата на еврото от 7.3%, което много сериозно поставя под въпрос възможностите на Мадрид да се самофинансира. Всичко това идва само две седмици, след като еврозоната реши да предостави на Испания 100 млрд. евро, с които да укрепи счетоводните баланси на банките си.
Испания, която е четвъртата по големина европейска икономика и повече от два пъти по-голяма от съвкупността на получилите помощи Гърция, Португалия и Ирландия, е в центъра на бурята, докато се опитва да се измъкне от дълбока рецесия и да преструктурира банковия си сектор.
Тази седмица Испания най-вероятно ще плати рекордни лихви по време на аукционите. Испанската хазна ще емитира във вторник между два и три милиарда евро под формата на 12 и 18-месечни облигации и между един и два милиарда евро с матуритет 2014, 2015 и 2017 г. в четвъртък.
Еврото се търгува на нива 1.26 срещу долара след рязък спад вчера от едномесечния връх на 1.2748. Засега обаче подкрепите при 1.2536, където преминава трендлинията, образувана от дневните дъна след 1 юни и 1.2529, където пък е 21-дневната пълзяща средна, задържат спада. Някои дилъри очакват и покачване на единната валута заради вероятността за нови монетарни стимули от Федералния резерв. Възстановяването на единната валута от 2-годишното дъно на 1 юни се дължеше на всеобщата слабост на долара, която идваше от спекулациите за монетарни облекчения от страна на ФЕД.
Кросът евро/йена е на ниво 99.50. Долар/йена слезе минимално на 78.95, благодарение на разпродажбите от японски износители. Австралийският долар се търгува на 1.0125 срещу зелените пари след вчерашния пет и половина седмичен връх на 1.0143.
Златото трудно задържа позициите си след седем поредни дни на растеж
Златото трудно удържа позиции след изчезващия ентусиазъм от победата на про-европейски настроените партии в Гърция. Инвеститорите от своя страна насочват вниманието си към срещата на Федералния резерв и ще следят дали ще има изказвания в посока на нови монетарни облекчения. Заседанието започва днес и свършва утре, когато ще има изявление на банката.
Спот цената на златото е 1628 долара за тройунция. В понеделник беше отчетен седми пореден ден на растеж при продължаващите опасения за дълговата риза в Европа.
Световните лидери подтикнаха Европа да предприеме по-амбициозни мерки при решаването на кризата, а резултатите от изборите в Гърция не успокоиха пазарите, че е избегната голяма буря, която може да засегне световната икономика.
Имайки предвид прогнозите за американската икономика, че е слаба, но не и в рецесия, ФЕД може да избере да увеличи усилията си по сваляне на дългосрочните разходи за заеми, като продава краткосрочни книжа с които да купува дългосрочни.
Еврото остава с по-голяма част от загубите от предишния ден, когато оптимизма от резултатите на изборите в Гърция бързо се изпари и беше заместен от опасенията за испанската банкова система.
Фючърсите на петрола продължиха да падат и днес, тъй като растежа на лошите заеми в Испания увеличи опасенията, че дълговата криза в Европа се влошава, което допълнително намалява очакванията за търсенето на петрол в света.