С 29% се е свил търговският дефицит с Русия
Срив в износа ни за Украйна

С 29% на годишна база се е свил търговският дефицит на България с Руската федерация за първите пет месеца на годината, става ясно от публикуваните данни от Националния статистически институт.
Този резултат се дължи до голяма степен на спада във вноса. За периода януари - май той възлиза на 2,826 млрд. лв., което с над 26% по-малко в сравнение с 2013 г. Износът също отстъпва, но със значително по-бавни темпове. За първите пет месеца на година той е на стойност 411 млн. лв. или с 6,2% по-малко на годишна база. Задоволяването на огромна част от нуждите от енергийни суровини на икономиката ни предопределя традиционно негативното салдо в търговските взаимоотношения на двете страни и оказва силен дефицитен натиск върху платежния баланс като цяло.
Прави впечатление, че износът към Сингапур, за периода, възлиза на над 420 млн. лв., при едва 6,7 млн. преди година. Повече от двойно по-голям е той за Обединените арабски емирства - ръст от 89 до 252 млн. лв. Кризата в Украйна за пореден месец се отразява неблагоприятно на българския бизнес. По-евтината местна валута и високата степен на несигурност довеждат до над 70% спад в износа към тази традиционна дестинация. Стойността му за петмесечието е 94 млн. лв., а в началото на 2013 г. той е бил 334 млн. лв. По-евтините украински стоки са оказали благоприятно влияние на вноса от страната и той се е повишил за периода с 23% до над 521 млн. лв.
Националната статистика отчита слаби колебания в износа (-0,6%) и вноса (+0,5%) към трети страни на годишна база през май. Натрупаният спад в износа за трети страни до края на май, обаче, е 14,8%, а този на вноса - 5,2%. За първи път от четири месеца, през май, общият износ на страната бележи ръст, дължащ се предимно на търговията със страни от ЕС, където сме доставили стоки и услуги на стойност близо 10% по-висока на годишна база.
Общото външнотърговско салдо (FOB-CIF) за петия месец от годината е отрицателно в размер на 637 млн. лв., при 829 млн. година по-рано. Въпреки това, за първите пет месеца на годината общият търговски дефицит (FOB-CIF) нараства за една година от 2,795 до 3,720 млрд. лв.