Съдът в Италия решава съдбата на Берлускони
Евентуално потвърждение на присъдата може да доведе не само до отстраняването на колоритния политик, но и да предизвика политическа криза в страната
В най-висшата съдебна инстанция в Италия, Касационния съд, започна съдбовното заседание за бившия италиански премиер Силвио Берлускони. Изходът от него може да нанесе фатален удар на крехката управляваща коалиция, съставена от левицата и десноцентристите на Берлускони, коментират световните медии.
Съдът трябва да реши дали потвърждава осъдителна присъда срещу Берлускони за данъчни измами. През октомври 2012 година съдът в Милано отреди 4 години затвор за известния политик. През май Апелативният съд потвърди решението на първа инстанция и постанови, че Берлускони не може да заема държавен пост в продължение на пет години. Това е едно от най-шумните дела, свързани с предприемаческата дейност на бившия министър-председател,.
Италианската главна прокуратура иска от съда да потвърди присъдата на Берлускони, като подчерта че „именно той е реализирал механизма, позволяващ укриване на доходи и избягване на данъци”. Защитата, от своя страна, изрази пълна увереност в невинността на своя клиент и настоява той да бъде оправдан. Берлускони не е в съдебната зала, но в интервю признава, че заради делото не е спал от един месец.
По силата на амнистия, засягаща престъпления, извършени преди определен брой години, присъдата автоматично беше намалена на една година. Сега обаче, каквото и да е решението на Касационния съд, 76-годишният бивш премиер не би трябвало да се озове в затвора заради възрастта си. Има вероятност исъдът да реши да изпрати делото за гледане пред нов апелативен съд. Белускони каза още, че предпочита да влезе зад решетките, вместо да лежи под домашен арест или да полага обществено полезен труд.
По-болезнена за политика, който понастоящем е сенатор, ще бъде забраната за заемане на публична длъжност. В случай на потвърждаване на присъдата Берлускони няма да загуби автоматично мястото си в Сената, защото за това е необходимо гласуване в горната камара на пленарно заседание.
Самото правителство обаче рискува много. Част от основната сила в правителството би могла да сметне за немислимо да продължи да управлява с партията на човек, който има забрана за публични длъжности, наложена му от италианското правосъдие. Затова и евентуално потвърждение на присъдата би могло да предизвика и предсрочни парламентарни избори. Съдиите обаче може да решат да отложат решението си до септември, което би избегнало политическа криза посред лято.
Вчера италианският премиер Енрико Лета подчерта, че не се страхува за съдбата на кабинета и изтъкна, че Италия е по-стабилна, отколкото хората си мислят. "Не смятам, че ще има политическо земетресение, дори в случай на потвърждаване на присъдата", каза Лета. Самият Берлускони вече посочи, че не поставя под въпрос участието на партията си в правителството дори ако присъдата бъде потвърдена.