AES България планира соларен парк с мощност 100 MW
Компанията оператор на ТЕЦ „Марица изток 1“ планира проучва вариант за система за съхранение на енергия от батерии край София

© ECONOMIC.BG / AES България
AES България планира да проучи варианти за разработване на комбинация от соларен проект с мощност около 100 MW и Система за съхранение на енергия от батерии (BESS). Отделно от това компанията оператор на ТЕЦ „Марица изток 1“ има идея да изгради самостоятелен BESS проект от 80 MWh в околностите на София, с което ще подпомогне потенциала и сигурността на мрежата.
Това стана ясно днес, при подписването на Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката и AES България. Подписи под документа положиха министърът на енергетиката Александър Николов и изпълнителният директор на дружеството Иван Цанков.
Според документа AES България се ангажира да подпомага усилията на страната за декарбонизация на енергетиката и постигане на увеличените амбиции за 2030 и 2050 г. по Европейския зелен пакт. Ще бъдат предоставени знания и опит за пазарното внедряване на иновативни технологии, които ще подпомогнат плавния преход към екологосъобразно производство и съхранение на енергия, включително от възобновяеми източници.
С меморандума правим следваща стъпка в двустранното сътрудничество за устойчиво развитие на сектора. Енергетиката не само в България е изправена пред редица предизвикателства, които можем да преодолеем само ако сме единни", коментира Николов.
Той благодари на представителите на частния сектор за партньорството, инициативността и споделения опит. "Така със съвместни усилия можем да повишим конкурентоспособността и сигурността на българската енергетика", каза министърът.
С подписания днес Меморандум двете страни се съгласяват Споразумението за изкупуване на електрическа енергия (СИЕ), сключено между AES България и „Национална електрическа компания“ ЕАД като купувач, да не бъде удължавано след 2026 г. Това е заложено и във варианта на Националния план за възстановяване и устойчивост на България от 6 април, уточняват от енергийното министерство.
AES България ще проучи вариантите за преминаване/съвместно изгаряне в ТЕЦ „Марица изток 1“ на природен газ/водород, биомаса или гориво, произведено от отпадъци (твърдо гориво от отпадъци или „SRF“) след изтичането на СИЕ през май 2026 г.