Агенция от САЩ ще помага на България за ядрените отпадъци и малките реактори
Американската агенция за търговия и развитие ще прави проучвания по двете теми
Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) ще участва в предпроектното проучване за хранилище за дълбоко погребване на отработено ядрено гориво в България. Споразумението беше подписано в петък между агенцията и държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“.
Проучването трябва да даде информация дали има подходящи геоложки структури на територията на страната за създаване на такова хранилище, както и ще бъдат определени критериите, на които потенциално биха могли да отговарят такива структури на територията на България, обясни енергийният министър Владимир Малинов.
Това проучване ще бъде само за определяне, ние не дефинираме къде, както и наличието у нас на съоръжения за съхранение", каза той.
Според действащото европейско и българско законодателство всяка държава, която развива ядрена енергетика за мирни цели, е длъжна да предвиди и съоръжения за съхранение на отработено ядрено гориво или да постигне споразумение с друга държава-членка, или трета страна за съхранението на това отработено ядрено гориво. Като срокът да се случи това е 2025 г.
Както Economic.bg е писал рано или късно България трябва да вземе решение какво да прави с високоактивните ядрени отпадъци от АЕЦ „Козлодуй“. Причината темата да е на дневен ред е, че това е основен въпрос, който трябва да бъде разрешен, за да се развива ядрената енергетиката в страната ни, каквито са плановете в момента. В противен случай пред разширяването на мощностите в централа ще стои голям проблем.
Безвъзмездна помощ от USTDA ще получи и „Български енергиен холдинг“, с който агенцията ще работи по предпроектното проучване за напреднали технологии за малки модулни реактори. БЕХ ще получи подробен анализ на различни модели от тях. Проучването ще разгледа и оцени възможностите за внедряване на нови, иновативни технологии, които се характеризират с гъвкавост и мобилност. То е в унисон с един от основните приоритети на правителството – развитие на ядрената енергия, която осигурява чисто, беземисионно производство на конкурентни цени. Очаква се проучването да бъде завършено за 12 месеца.