Акциите на Atos се сринаха след провала на преговорите с Airbus
Примката около закъсалата софтуерна компания се затяга на фона на продължаващите загуби и нуждата скоро да рефинансира дълг в размер на €4.7 млрд.

© ECONOMIC.BG / Atos
Акциите на френската компания Atos, която има свои офиси в България и за нея тук работят стотици служители, се сринаха с 22% в Париж. Повод за спада бе новината, че Airbus е прекратила преговорите за потенциалното придобиване на звеното за киберсигурност на BDS на софтуерния гигант.
Това е вторият път в рамките на една година, когато европейският производител на самолети прекратява преговорите за закупуване на активи на затъналата в дългове Atos. През 2023 г. Airbus отказа да отправи оферта за миноритарен дял от бизнеса на софтуерния играч след отпор от страна на собствените си инвеститори.
Новината от тази седмица усилва още повече натиска върху Atos на фона на мрачните предупреждения за финансовите ѝ резултати, честите смени на изпълнителните директори и скорошния провал на преговорите за продажба на друга част от бизнеса ѝ на чешкия милиардер Даниел Кретински.
Акциите на Atos поевтиняха с около 22% тази сутрин до исторически минимум.
Неуспехът на този процес на продажба създава както проблем с ликвидността..., така и проблем с преструктурирането на дълга“, заяви анализаторът Николас Давид от Oddo BHF пред Reuters.
Провалът на преговорите бе потвърден и от Airbus, и от Atos.
Софтуерната компания заяви, че „оценява стратегически алтернативи, които ще вземат предвид суверенните императиви на френската държава“.
Atos осигурява комуникации за френските военни и тайни служби и произвежда сървъри за суперкомпютри, които могат да обработват огромни количества данни за научни изследвания или за развитие на зараждащата се индустрия за изкуствен интелект.
Airbus не предостави подробности за оттеглянето от сделката за BDS, но запознато лице заяви, че компанията има опасения относно риска и по-широките сътресения около Atos.
„Политическа сделка“
Провалът на сделката изглежда успокои инвеститорите на Airbus, които се опасяваха, че тя е по-скоро политически мотивирана – доколкото Atos е изключително важна националната сигурност на Франция и правителството логично използва лостовете си на влияние, за да гарантира нейното спасяване.
Акциите на Airbus поскъпнаха с около 1.8%.
Без сделката, която се оценяваше на 1.8 – 2 млрд. евро, Airbus има повече възможности да върне парични средства на акционерите.
Смятахме сделката за негативна за Airbus, предвид опасенията, че това може да е политическа сделка, и негативното ѝ въздействие върху потенциала за обратно изкупуване“, написа анализаторът на Jefferies Клои Лемари.
Atos, разраснала се отчасти чрез придобивания, направени при бившия главен изпълнителен директор Тиери Бретон, ръководител на промишлеността на ЕС и бивш френски министър на финансите, има дълбоки връзки с френския свят на сигурността, в който държавата има решаваща дума.
Създаденият в резултат на паневропейски сливания Airbus пък е със седалище във Франция, но отбранителният му клон е насочен предимно към Германия, въпреки тесните връзки с Париж в областта на ядрените оръжия и балистиката.
Някои източници от индустрията заявиха, че сега вниманието ще бъде насочено към френската група за отбранителна електроника Thales като потенциален кандидат. Компанията омаловажи подобна сделка, като главният изпълнителен директор Патрис Кайн заяви по-рано този месец, че позицията на Thales „не се е променила от месеци насам“.
Thales заяви, че не възнамерява да диверсифицира дейността си извън основните си сфери – аерокосмическа промишленост, отбрана и системи за цифрова идентификация. Компанията отказа да коментира решението на Airbus.
Пазарната реакция от вторник идва в момент, когато Atos вече отбеляза рязък спад на акциите си през последните две години след грешни стъпки, включително лошо приет план за поглъщане на американския конкурент DXC през 2021 г.
През февруари преговорите между софтуерната компания и чешкия милиардер Даниел Кретински за продажбата подразделението Tech Foundations на Atos се провалиха, въпреки че според някои източници той обмисля нова оферта. Сделката щеше да доведе до освобождаване от редица губещи операции в момент, в който компанията губи бързо парични средства и трябва да рефинансира дълг в размер на 4.7 млрд. евро.