Българин е част от екип, открил как да създава сърца от кожни клетки
Раждаме се с малки сърца с определен брой клетки, а ако някои от тези клетки изчезнат, имаме нужда от трансплантация, обяснява проф. Желев

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
Професор Николай Желев, който е възпитаник на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, днес е директор на Центъра по медицински биотехнологии в град Дънди, Шотландия. Той и неговият екип правят опити с изкуствени човешки сърца.
Работата на неговия център е в областта на раковите изследвания и стволовите клетки, съобщава БГНЕС. „Напоследък има бурно развитие в тази област. Сега имаме възможност да препрограмираме клетки, както препрограмираме компютри, да накараме една клетка да изпълнява други функции. Това е особено важно за такива клетки, които не могат да се делят като кардиомиоцитите-клетките, които изграждат нашето сърце“, обяснява проф. Желев.
Той посочва, че се раждаме с малки сърца с определен брой клетки и сърцето ни нараства благодарение на нарастването на обема на отделните клетки. Проблемът обаче е, че то регенерира много трудно.
„Ако някой разбие някои от вашите сърдечни клетки, вие оставате с толкова клетки по-малко и се нуждаете от трансплантация. Ние намерихме начин да препрограмираме кожни клетки в сърдечно-съдови клетки и да изграждаме изкуствени сърца. Сега ги използваме за опити, но в бъдеще се очаква те да бъдат използвани и за трансплантации. Това зависи от развитието на тези технологии, което е много бързо“, разказва Желев.
Той споделя, че неща, които като млад е смятал, че никога няма да се случат, се случили много бързо. Като пример посочва сканирането на човешкия геном, което никой не очаквал, че ще стане толкова бързо и толкова евтино. „Първото сканиране беше 2004 г. и струваше милиарди паунда, а сега сканираме геноми за половин ден на стойност от 1000 долара. Това вече може да се използва като диагностика и революционира медицината и науката с огромно приложение в диагностиката и клиничната практика“, обяснява директорът на Центъра по медицински биотехнологии.