Барселона ще инвестира приходите от туристическата такса във ВЕИ
100 млн. евро ще отидат за инсталиране на термопомпи и слънчеви панели в държавни училища в града

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Една от водещите туристически дестинации в Европа не харесва туристите, или поне с такова впечатление остават те, когато четат негостоприемните лозунги, изписани със спрей от местни жители в Барселона, пише Bloomberg. Сега градът има план, който може да помогне за приспособяването му към климатичните промени.
Нова стратегия
Градският съвет в Барселона задейства нова стратегия за насочване на 100 млн. евро от туристическата такса, която се начислява към сметката за хотел, към фонд, който ще инсталира термопомпи и слънчеви панели в държавни училища.
Използването на таксата за дългосрочни зелени ползи може да промени възприятието за неудобства, причинявани от гостите на града. Барселона, където живеят 1.6 млн. души, всяка година приема около 7 млн. туристи, които засилват натиска върху вече притиснатия сектор на услугите, като извозване на отпадъци. За да се справят с това, местните власти налагат туристическа такса от 2.75 евро на човек за всяка нощувка в града и ще я повишат до 3.25 евро от 1 април.
„До момента използвахме средствата от тези такси, за да компенсираме последиците от туристите върху града, включително услугите за почистване, безопасност и обществен транспорт“, казва Йорди Валс, ръководител на отделя за икономика и туризъм в Барселона.
Тази година решихме да направим още една крачка и да използваме средствата от данъка за финансиране на обществени услуги от гледна точка на климата“, допълва той.
Климатът на Барселона, който се намира на средиземноморския бряг, се променя бързо със затоплянето на света. Градът става все по-горещ и сух през последните години и по-рано този месец властите обявиха извънредно положение заради липсата на вода на фона на тригодишна суша, която е най-тежката в историята.
Промяна на климата
Високите температури и по-дългите горещи вълни принуждават градските власти да отварят климатични убежища, където хората могат да се разхлаждат през юли и август. Но повишаването на температурите по време на училищния срок през юни и септември превръща децата и класните стаи, в които те прекарват много време, нов фокус на внимание.
С фонда от туристическата такса Барселона очаква да инсталира охладителни системи, захранвани със слънчеви панели на покрива, в общо 170 училища до 2029 г. Когато е възможно, стари и замърсяващи газови бойлери ще бъдат заменяни с термопомпи.
Климатичните промени се отразяват на децата и на училищата ни, нашата инфраструктура вече не е подходяща. Училищният проект значително подобрява образованието като публична услуга и в същото време намалява емисиите от въглероден диоксид“, казва Валс.
Властите планират да инсталират слънчеви панели на обща площ от 181 хил. кв. м в различните училища. Тъй като те вероятно ще произвеждат повече енергия, отколкото училищата се нуждаят, властите искат съседите и други близки обществени сгради да използват излишъка, с което ще намалят разходите им за ток и ще осигурят и на тях чиста енергия.
Планът на Барселона може да се превърне в модел за други европейски градове, които също трябва да се справят с климатичните промени и бума на посетители.
В Италия Венеция набра 37 млн. евро от туристически такси през 2023 г., като хотелите вече таксуват гостите с между 1 и 5 евро на нощувка. Засега действащото законодателство принуждава града да инвестира средствата в услуги и проекти, които пряко или непряко са свързани с туризма, включително служители на силите за сигурност, патрулиращи в центъра на града, в който всеки ден се стичат хиляди туристи.