Без икономически растеж има риск от повторна дългова криза в еврозоната
По-високите мита на САЩ върху вноса може да вкарат икономиката на Европа в дълъг период на забавяне, предупреждава ЕЦБ
Слабите перспективи за растеж и задаващите се по-високи мита на САЩ върху европейския внос отново връщат опасенията около дълговата устойчивост на еврозоната. За това предупреди Европейската централна банка (ЕЦБ) тази седмица.
Повишените нива на дълга и високите бюджетни дефицити, съчетани със слабия дългосрочен потенциал за растеж и политическата несигурност, увеличават риска фискалното отклонение да възобнови пазарните опасения относно устойчивостта на държавния дълг“, написа банката, цитирана от Politico.
Докладът е първият след бурната пролет на избори в Европа, която нанесе тежки поражения за голяма част от политическия център на Европа за сметка на по-радикалните партии, главно дясноориентирани. Във Франция, втората по големина икономика в еврозоната, правителството на министър-председателя Мишел Барние трябва да прибегне до спешни законови разпоредби, за да одобри бюджета за догодина, който да свие дефицита от над 6% от БВП тази година.
Ниският растеж е проблем, труден за разрешаване, особено за страни като Франция и Италия, в които публичните финанси вече са претоварени. Пазарните лихвени проценти там са по-високи, дори спрямо тези преди пандемията, и разходите за обслужване на дълга се покачват: облигациите, които страните са емитирали евтино през 2010 г., падежират всяка година и трябва да бъдат заменени с нови такива с много по-високи ставки. Това означава, че правителствата или трябва да увеличат данъците, или да планират икономии, за да платят за тях.
ЕЦБ отбеляза, че комбинацията от нисък растеж и високи лихвени проценти също е проблем на корпоративно ниво, като броят на фирмите, които фалират, нараства в различни сектори и държави, макар ниската база за сравнение.
Резултатът от президентските избори в САЩ усложни и без това мрачната перспектива за европейската икономика, която според ЕЦБ ще нарасне с едва 0.8% тази година и 1.3% през следващата година. Банката ще преразгледа прогнозите си за ръста на БВП по време на следващото си заседание за паричната политика през декември.
Рисковете пред тези прогнози обаче нараснаха значително след повторното избиране на Доналд Тръмп за президент на САЩ, което постави началото на неудобен двумесечен период на изчакване за Европа, която не знае колко от неговите предизборни обещания и заплахи ще бъдат изпълнени през следващата година.
По време на предизборната кампания Тръмп заплаши да наложи мита от 20% върху всички европейски стоки, внасяни в САЩ. От ЕЦБ обаче смятат, че това може да вкара икономиката на еврозоната в дълъг период на забавяне, въпреки че икономистите от частния сектор предположиха, че обменният курс може лесно да се коригира, за да смекчи удара.
Перспективите за финансова стабилност са затъмнени от повишената макрофинансова и геополитическа несигурност, заедно с нарастващата несигурност в търговската политика“, обобщи вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос в доклада.