„Това е голяма лудост“: Биткойн се засилва към историческия си рекорд

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Цената на биткойн продължава да расте и все повече се доближава към историческия си рекорд за всички времена отпреди три години. В сряда тя за първи път от ноември 2021 г. насам докосна 64 000 долара, впоследствие падна, но днес вече отново се движи около 63 хил. долара.
В основата на ралито, което тласка биткойна към рекордно високи стойности, стои един прост принцип на икономиката: Търсене и предлагане.
Скокът в търсенето на криптовалутата, който е резултат от новите борсово търгувани фондове, значително надхвърля количеството биткойн, което дългогодишните притежатели са готови да продадат. Именно това запали искрата, подпалила криптопазара. Гориво добавят търговците, които преследват възходящия импулс, покриват къси позиции и се зареждат със залози с ливъридж, че бичият ръст ще продължи.
Всичко това достигна кулминацията си в сряда. Повишаването на цената до 64 хил. долара бе последвано от лек спад, включително защото рязкото увеличаване на трафика предизвика прекъсвания на търговията.
Биткойнът вече скочи с около 40% само през тази година, най-вече в резултат от успешното стартиране на американските борсово търгувани фондове. Биткойнът се търгуваше за последен път на цена от 60 000 долара през ноември 2021 г., след като по-рано същия месец достигна исторически връх от почти 69 000 долара.
Това е голяма лудост“, каза Райън Ким, ръководител на дериватите в първокласния брокер на цифрови активи FalconX.
Предстоящото намаляване на възнаграждението от добива на биткойн, известно като „разполовяване“ (от halving), подхранва още повече ралито. Историята показва, че всеки път, когато това се случва – веднъж на 4 години – е имало значително въздействие върху цената на валутата.
Не е сигурно, че резултатът сега ще е също толкова чувствителен, предвид това, че по-голямата част от биткойните вече са добити. Въпреки това следващото разполовяване през април идва на фона на рязкото нарастване на търсенето от страна на ETF-и, а спекулативният апетит към биткойн и към по-малките токени, от етер до dogecoin, е бурен.
Започваме да наблюдаваме доста ясно рали от типа FOMO (б.а. - страх от това да не изпуснеш и да не участваш в случващото се на други)“, каза Захир Ебтикар, основател на криптофонда Split Capital. „Все повече и повече хора са убедени да купуват.“
Обемът на търговията с биткойн само за 24 часа вчера успя да нарасне до над 79 млрд. долара, или с почти 60% на дневна база, по данни на CoinMarketCap.com. В резултат на интензивното рали биткойн е напът да постигне най-голямата си месечна печалба от декември 2020 г., когато цифровият токен скочи с 50% до около 9 600 долара.
Биткойнът е увеличил стойността си повече от три пъти от началото на миналата година, изкачвайки се от 64% спад през 2022 г., в забележително завръщане след поредица от скандали и фалити в криптоиндустрията, които повдигнаха въпроси относно жизнеспособността на цифровите активи.
Цифровите токени скачат, въпреки че инвеститорите намалиха очакванията си за по-хлабава парична политика през тази година, за което свидетелства повишаването на доходността на американските държавни ценни книжа. През 2024 г. биткойнът се представи по-добре от традиционните активи като акции и злато.
Този обрат е още по-впечатляващ в светлината на сигналите на централните банки, че възнамеряват да запазят високите лихвени проценти още известно време, което подкопава теорията, че следващият криптобик ще бъде стимулиран от понижаването на лихвените проценти“, каза Майкъл Сафай, съосновател на фирмата за количествена търговия Dexterity Capital.
Огромният приток на средства в биткойн ETF-ите накара някои наблюдатели на индустрията да предупредят за предстоящо свиване на предлагането, тъй като новите монети от миньорите не могат да отговорят на търсенето. Според анализатори около 80% от предлагането на биткойн не е сменяло собственика си през последните шест месеца, което може да изостри проблема и да увеличи натиска за повишаване на цените.