Близо 90 държави обещават да изпускат по-малко метан
Инициативата на САЩ и ЕС има за цел да ограничи емисиите на парниковия газ с 30% и да ограничи затоплянето с 0.3 градуса

© ECONOMIC.BG / Stockvault
Близо 90 държави се присъединиха към усилията, ръководени от САЩ и ЕС, за намаляване на емисиите на мощния парников газ метан с 30% до 2030 г. спрямо нивата от 2020 г. Пактът е насочен към справяне с една от основните причини за изменението на климата, каза висш служител от администрацията на Байдън, цитиран от Reuters.
Партньорството ще бъде официално подписано по-късно днес.
Метанът е основният парников газ след въглеродния диоксид. Той има по-висок потенциал за улавяне на топлина от CO2, но се разпада в атмосферата по-бързо. Това означава, че намаляването на емисиите на метан в атмосферата може да има бързо въздействие върху овладяването на глобалното затопляне.
Глобалното обещание за метана, което беше обявено за първи път през септември, сега включва половината от 30-те най-големи емитенти на метан, които представляват две трети от световната икономика, според служителя от администрацията на Байдън.
Сред новите страни, които ще бъдат обявени във вторник, е Бразилия – един от петте най-големи емитенти на метан в света.
Китай, Русия и Индия, също сред петте най-големи емитенти на метан, обаче не са подписали обещанието.
Откакто беше обявено за първи път през септември с шепа подписали се, Съединените щати и Европейският съюз работиха, за да накарат най-големите емитенти на метан в света да се присъединят към партньорството. Само миналата седмица имаше около 60 държави, подписали след окончателен дипломатически натиск от страна на Съединените щати и ЕС преди срещата на върха COP26, която се провежда в момента в Глазгоу.
Въпреки че не е част от официалните преговори на ООН, обещанието за метана може да се нареди сред най-значимите резултати от конференцията COP26, като се има предвид потенциалното му въздействие за възпиране на катастрофалното изменение на климата.
В доклад на ООН от май се казва, че рязкото намаляване на емисиите на метан през това десетилетие може да забави глобалното затопляне с близо 0.3 градуса по Целзий до 2040-те години. Неуспехът да се справи с метана обаче би изместил целта на Парижкото споразумение да ограничи повишаването на глобалната температура до 1.5 C спрямо прединдустриалните нива и да избегне най-лошите въздействия от изменението на климата.
Намаляването на метана с 30% ще бъде постигнато чрез действията на всички подписали се страни и ще обхване всички сектори. Основните източници на емисии на метан включват течащата нефтена и газова инфраструктура, стари въглищни мини, селско стопанство и депа за отпадъци.
Ако бъде изпълнено, обещанието вероятно ще има най-голямо въздействие върху енергийния сектор, тъй като анализаторите казват, че поправянето на течаща нефтена и газова инфраструктура е най-бързият и евтин начин за ограничаване на емисиите на метан.
Съединените щати са най-големият производител на нефт и газ в света, докато ЕС е най-големият вносител на газ.
Съединените щати трябва да публикуват разпоредбите за петрол и газ метан тази седмица. ЕС и Канада планират по-късно тази година да представят законодателството за метана, насочено към енергийния сектор.