БНБ сви драстично прогнозата за българската икономика
Централната банка очаква кредитирането да се забави, а лихвите по заемите да скочат

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Българската народна банка сви драстично прогнозата си за българската икономика от 3.6% на 2.1% вследствие на ефектите от войната в Украйна. Икономистите на централната банка очакват забавянето на растежа като следствие от вероятно забавяне на частното потребление и увеличаващия се отрицателен принос на износа. Прогнозата за икономиката е с 0.5 пункта под вижданията на финансовото министерство, публикувани преди дни в традиционната пролетна прогноза.
Очакванията са за преустановяване на търсенето на български стоки и услуги от страна на Русия, Украйна и Беларус през тази година вследствие на войната, както и за по-слабо търсене от страна на държавите от еврозоната. В резултат техническите допускания предполагат спад с 0.4% на външното търсене на български стоки и услуги през 2022 г. В допълнение войната в Украйна се очаква да окаже негативен ефект върху потребителските нагласи и съответно върху склонността на домакинствата да потребяват.
От БНБ прогнозират още, че несигурната обстановка ще ограничи инвестиционната активност на бизнеса, но за сметка на това правителственото потребление ще се увеличи с прогноза за по-високи възнаграждения на работещите в публичния сектор.
В същото време БНБ очаква следващата година далеч по-ускорен растеж от 3.9%, последван от 3.7% през 2024 г., като най-съществено влияние за тях се очаква да окаже Националния план за възстановяване и устойчивост, който бе официално одобрен от Европейската комисия в четвъртък.
Прогнозата е направена на база предположенията, че конфликтът в Украйна няма да се разпростре и в други държави от региона, както и че няма да има ограничаване или спиране на доставките на природен газ, суров петрол и ядрено гориво от Русия за България, което би засегнало значително производствената страна на икономиката. Друг риск за българската икономика представлява възможността за по-бавно от оптималното усвояване на средства по европейски програми и изпълнение на проектите от Плана за възстановяване.
С ускоряването на растежа през следващата година се предвижда и нарастване на външното и вътрешното търсене на стоки и услуги, което ще доведе до по-голямо потребление вследствие на увеличаване на разполагаемия доход на домакинствата и повишен износ.
Очакванията на БНБ за пазара на труда са свързани с леко повишаване на заетостта с 0.5% тази година и свиване на безработицата до 5.2%.
Цените нагоре
Според прогнозата на БНБ годишната инфлация ще се ускорява през следващите месеци и ще приключи 2022 г. на 9.6%. За сравнение, в предишната си прогноза, публикувана през януари, БНБ очакваше годината да приключи със 7.5% годишен ръст на цените на стоките и услугите от потребителската кошница.
Икономистите от централната банка очакват групата на храните да има най-висок положителен принос за инфлацията в края на 2022 г., следвана от енергийните продукти. Като други фактори с проинфлационно влияние се допускат повишаване на промишлените цени в основните търговски партньори на България, както и потенциала от ръст на цените на тока, водата и парното за бита.
В международен план БНБ прогнозира цените на тока и природния газ да продължат да се покачват до края на първото тримесечие на следващата година. Ралито на цената на петрола пък се очаква да приключи в края на 2022 г. В следващите две години се очаква цените на енергийните суровини да се понижат на годишна база, но да останат над нивата си от 2021 г.
Лихвите ще се вдигат
Икономистите на БНБ прогнозират растежа на кредитите за домакинствата да се забави заради несигурната икономическа среда и съществено забавяне на частното потребление. Въпреки това БНБ допуска, че все още ниските лихвени проценти и високата инфлация ще продължат да бъдат стимули за търсенето на жилищни кредити.
Успоредно с това БНБ обръща внимание, че поради режима на паричната политика лихвените проценти в еврозоната оказват значително влияние и в България и
можем да очакваме тези по новите депозити и кредити да започнат да се повишават от текущите много ниски в исторически план нива“, посочва в доклада си БНБ.
Банката прогнозира още, че фирмените кредити тази година ще бъдат предимно за оборотни средства и запаси, а търсенето на заеми за инвестиционни цели ще бъде силно потиснато. Очакванията са още депозитите в банковата система да продължат да растат, но забавено предвид очаквано забавяне растежа на заплатите.