Брюксел и Лондон ще се стремят към непроменени квоти за внос
Очаква се споразумение между Великобритания и ЕС с цел запазване на крехкия баланс за внос на земеделски стоки

Великобритания и партньорите ѝ от Европейския съюз постигнаха съгласие да поискат от останалите членове на Световната търговска организация (СТО) да запазят сегашните квоти за внос на земеделски продукти след Brexit, пише Reuters.
От началото на преговорите през юни как да бъде реализирано излизането на Великобритания от Блока през март 2019 г. Брюксел и Лондон работеха за установяване на общ подход за определянето на отношенията им поотделно с останалите членове на СТО. Причината е, че в момента всички 28 страни-членки на ЕС са представени в организацията като едно цяло.
Източници от ЕС коментират, че тази седмица другите 27 държави-членки ще обсъдят споразумение с Великобритания, описвано като „много предварително”. Британската икономика съставлява 16% от икономиката на Блока, но нейният дял от вноса в ЕС от други страни от СТО при преференциални тарифи варира в зависимост от продуктите.
С интерес се очаква какво ще е мнението на държавите в СТО, които не са членове на ЕС, относно европейските предложения. Дори и преди Brexit някои от тях се стремяха към възможни промени на техните търговски споразумения с Блока, тъй като Брюксел прие нови държави-членки, откакто са подписани въпросните документи.
Нито оставащите в ЕС страни, нито Великобритания, искат да им се наложи да приемат по-големи количества вносни селскостопански продукти от останалата част на света с ниско или дори нулево мито. Целта им е да избегнат увеличаване на конкуренцията спрямо производителите на тяхна територия. Определянето обаче къде такива стоки биват консумирани в рамките на европейския митнически съюз е проблематично.