БСП иска президентско вето върху здравния закон
Социалистите смятат, че с него се нарушават основни конституционни права

Писмо до президента Росен Плевнелиев с молба да наложи вето е следващият ход на БСП срещу промените в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), гласувани миналата седмица. Това разкриха депутатите на столетницата Атанас Мерджанов, Емил Райнов, Корнелия Нинова и Филип Попов пред журналисти в парламента, предаде БГНЕС.
Емил Райнов припомни, че още при окончателното приемане на закона на второ четене в пленарна зала от БСП са обявили, че ще използват всички възможни лостове, за да спрат влизането му в сила. Промените в ЗЗО са основата на реформата на министър Петър Москов и предвиждат разделянето на здравния пакет на основен и допълнителен, като все още не е ясно кои болести ще влязат в основния пакет и кои в допълнителния.
„В този законопроект се предлага разделянето на гарантирания пакет на всички здравноосигурени на 2 – основен и допълнителен, без ясни критерии как ще става това, както и без финансови разчети“, каза Райнов. Според него тезите на министъра, че в първия пакет ще бъдат социално значими, а във втория – социално незначими заболявания означава, че Москов се готви да раздели хората на 2 групи – социално значими и социално незначими.
Това е тежък удар върху здравноосигурителната система в България, която се основава на солидарност и равен достъп до здравната система, каза д-р Райнов. Някои хора ще имат достъп до системата, а други ще бъдат отложени във времето или ще плащат допълнително, обясни той.
С този законопроект пряко се нарушават гарантирани от конституцията права на българските граждани, каза Филип Попов и цитира чл. 52, според който гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ и на безплатно ползване на медицинско обслужване, както и че държавата закриля здравето на гражданите. С този законопроект и разделянето на пакетите тези права не могат да бъдат спазени за всички български граждани, уверени са в БСП, поради което искат вето от президента.
„Били сме свидетели на случаи, когато той е връщал без особени мотиви други законопроекти. Сега уважаемият г-н президент има такива мотиви и като олицетворяващ обединението на нацията би трябвало да е загрижен за здравето на българските граждани и да върне този противоконституционен законопроект в Народното събрание“, каза Попов.
Според Корнелия Нинова от реакцията на Плевнелиев ще може да се отсъди дали той е държавен глава на цялата нация, или отново ще вземе страната на силния. На второ място ще стане ясно дали той е загрижен за здравето на народа, или ще взима решение по други мотиви. Ще се разбере и дали Плевнелиев ще спази конституцията, или ще я пренебрегне.
В отговор на въпрос дали БСП ще започне подписка за сезиране на Конституционния съд и дали ще опита да се обърне към омбудсмана със същото искане, Емил Райнов отговори, че първо групата им ще изчака официалния отговор на президента, след което ще използва всички останали възможни механизми.
Междувременно днес БСП подаде в КС искане срещу изтегления от настоящото правителство външен дълг от 16 млрд. лв.