Бюджетната комисия остави бизнеса без компенсации за тока
Депутатите одобриха мярката за субсидиране на 50 литра гориво месечно, което представлява подкрепа от 12.50 лв. на кола

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Депутатите от бюджетната комисия в парламента оставиха бизнеса без компенсация за високите цени на тока. Това се случи във втория ден от разглеждането на актуализацията на бюджета, в чиито преходни и заключителни разпоредби трябваше да се приеме и нов, по-дългосрочен начин за компенсиране на фирмите в България.
Предложения имаше от ГЕРБ и ДПС, както и от „Продължаваме промяната“, което обаче не стигна до гласуване, тъй като промените на управляващите още не са готови. Законопроектите на опозицията бяха отхвърлени.
Всичко ще се реши в залата“, коментира депутатът от „Продължаваме промяната“ Искрен Митев след резултата от гласуването.
Това разгневи ДПС, които посочиха, че това е „най-важната мярка въобще“.
Как може да оставим бизнеса без компенсации? Безобразие“, коментира Йордан Цонев от ДПС.
Представителите на опозицията разкритикуваха и управляващите, тъй като в крайна сметка парламентът е този, който ще гласува енергийните компенсации, но в проекта липсваше план, който да е разчетен и финансово.
Трябваше енергийната комисия първа да гласува компенсациите и да ни предложи нещо готово“, коментира председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански.
Гласуването стана факт в присъствието на работодателските организации, които втори ден проследиха гласуването на актуализацията на бюджета в комисия. Припомняме, че внесените законопроекти ги удовлетвориха и те отмениха и готвения си за тази седмица протест.
Иначе самите проекти на ГЕРБ и ДПС предлагаха фондът за енергийна сигурност да покрива 80% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ за съответния месец и базовата цена в размер на 150 лв./MWh. Предложението на ДПС бе подобно, но базовата цена бе в размер на 200 лв./MWh.
Председателят на КЕВР Станислав Тодоров обаче коментира, че в момента приходите във Фонда не са достатъчно, за да покриват разходите на бизнеса.
Ако Народното събрание приеме текст, според който Фондът да изплаща компенсации към бизнеса, по необходимост ще вкараме Фонда във фалит“, предупреди той.
Останалите приоритети
По време на втория ден от гласуването на бюджетната актуализация в комисия бе прието още капиталът на Фонд „Флаг“, както и на „Български пощи“ да се увеличат съответно с 50 и 45 млн. лв. Първото предложение бе на „Има такъв народ“, а второто – на финансовия министър Асен Василев, изказано по време на заседанието.
Комисията прие и схемата за отстъпка от цената на горивата за физическите лица. Предвидено е всяка кола, която зарежда от по-евтините бензин и дизел, да има право на отстъпка от 25 ст. на литър на зареждане. Това прави подкрепа от правителството на около 12.50 лв. в случай на едно зареждане за месеца. В момента дизеловото гориво в България доближава 3.60 лв., а бензин А-95 – 3.40 лв. Откакто властта обяви мярката и двата вида горива са поскъпнали с около 25 ст.
В актуализацията, одобрена на комисията днес, са предвидени и по-големи данъчни облекчения за родители с деца.
Депутатите се съгласиха и да вдигнат тавана на дълга за тази година от 7.3 на 10.3 млрд. лв., като според финансовия министър допълнителните 3 млрд. лв. са за падежираща емисия следващата година, но по всяка вероятност условията за рефинансиране сега ще бъдат по-добри в сравнение със следващата година.
Така депутатите приключиха второто гласуване на актуализацията в комисия и в сряда законопроектът за изменение на основния фискален бюджет ще влезе и в зала.
Припомняме, че в първия ден от дебатите опозицията натовари бюджета със стотици милиони допълнителни разходи.