„Булгаргаз“ търси 1 млн. MWh втечнен газ по сделката с „Боташ“
Тръжната процедура е обявена, докато политиците настояват за предоговаряне или дори разтрогване на договора с турската компания

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Общественият доставчик „Булгаргаз“ стартира тръжна процедура за доставка на 1 млн. MWh втечнен природен газ за месец юни. Сред условията за участие в търга е източникът на доставка да е от държави без наложени санкции, ембарго или каквито и да било търговски ограничения. Собствеността на компаниите трябва да е ясна и да са с добра търговска репутация.
Предвижда се доставката на втечнения газ да бъде извършена на LNG терминал в Турция съгласно сключеното споразумение с турската държавна компания „Боташ“.
Допуснатите в тръжната процедура участници трябва да предоставят ценови предложения, рефериращи към индекс TTF. Ценовите им предложения ще бъдат отворени на 14 май.
Тръжната процедура идва, докато политиците настояват за предоговаряне или дори разтрогване на договора с „Боташ“ с мотиви за неизгодни за държавата условия. От изтекли клаузи в договора стана ясно, че от миналата година досега държавата е платила около 250 млн. долара за резервиране на 19.4 MWh капацитет, а реално през „Боташ“ са внесени едва 2.5 млн. MWh газ.
Договорът с „Боташ“ бе подписан по време на служебното правителство на президента Румен Радев с енергиен министър Росен Христов в началото на 2023 г., а срокът му е 13 години. Идеята тогава бе България да внася газ и за останалите страни от региона.
Президентът обвини кабинета Денков, че договорът умишлено не се използва, за да се внася руски газ през Гърция. Държавният глава обяви, че през 2023 г. "евроатлантическата" коалиция между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС е позволила в България да влязат 1.7 млрд. куб. м руски газ, с което е финансирана военната инвазия на Кремъл в Украйна.