Бургас ще инвестира в детска болница и училище по археология
Общата стойност на проектите е над 273 милиона лева

© ECONOMIC.BG / БТА
Димитър Николов, кмет на Бургас
Община Бургас ще инвестира в детска болница и училище по експериментална археология. Средства за проектите ще бъдат усвоени по процедурата Концепцията за интегрирана териториална инвестиция (КИТИ), финансирана от европейските фондове.
И двете концепции са преминали успешно през първия етап на процедурата и са одобрени административно. Следва да минат през публично обсъждане и да получат обществена подкрепа.
Основната цел на КИТИ е да развива модели на партньорство и насърчаване на сътрудничество между действащи лица на местно ниво, като местни власти, административни звена, академична общност, лечебни заведения, НПО-та и др.
Детска болница
Проектът „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния район“ обединява 4 области (Бургас, Сливен, Ямбол и Стара Загора), 18 общини, 9 държани и общински болници, Министерството на здравеопазването и други. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 199 202 705 лева.
Проектът има две направления – Профилактика/Извънболнична грижа и Грижи в болнична среда. Като основните мерки са оптимизиране извънболнични грижи, оптимизиране болнична помощ, изграждане на център за профилактика, координационен център и достъп до телемедицина.
По програмата „Развитие на регионите“ е предвидено изграждането и оборудването на Многопрофилна болница за активно лечени на детски болести в община Бургас. Както и създаването на кабинети за профилактика и укрепване на възможностите за комплексна медицинска грижа в педиатричните отделения/клиники на в областните и общински центрове.
По ПНИИДИТ ще се създаде Научноизследователски лабораторно-диагностичен център за ранна диагностика и персонализирано лечение на онкологични заболявания и редки болести при деца.
Концепцията предвижда и създаването на електронна платформа за обмен на здравна информация между здравните заведения, както и формиране на Кол център за детско здраве и телемедицина.
Училище по експериментална археология
Другата концепция, по която кандидатства Бургас е „История, съвременност и бъдеще в хармония. Създаване на Иновативна Екосистема за Устойчиво икономическо развитие и Туризъм чрез изпълнение на интегрирани инвестиции в Образование, Наука и Технологии“.
Общата стойност на проекта е 74 млн. и 300 хил. лева. Като средствата са разделение по програмите „Развитие на регионите“, „Образование“, „Развитие на човешки ресурси“ и „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“.
В концепцията се предвижда изграждането на иновативен академичен център, който да интегрира „съвременни образователни и технологични инициативи, насърчаващи растежа на знанието и икономическия напредък“. Както и на множество лаборатории по различни направления както в университетите в Бургас така и в Регионалния академичен център на БАН.
По ПНИДИТ ще се създаде ИНТЕРКАМПТЕХ Бургас – високотехнологичен център в Морската градина. Той ще представлява Прототипен иновационен хъб с музеен център „Експериментариум“.
По проекта ще се отделят средства и за въвеждане на дуалното обучение, интегрирането на уязвими групи на пазара на труда, дигитализация на културното и историческо наследство, както и за разширяване на инфраструктурата за зареждане на електрически автомобили.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.