България е сред последните в Европа по измами в Revolut: Кои са най-често срещаните?
През 2022 г. гражданите в световен мащаб са загубили над 1 трилион долара в резултат на подобни злоупотреби

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
България се оказа сред страните в Европа с най-малко случаи на измами през Revolut. Тя се класира на 29-то място по брой жертви на измама на хиляда клиенти.
Това става ясно от първия Доклад за финансовите престъпления и сигурността на потребителите на компанията, който тя публикува днес. Той идва на фона на все по-динамичния и сложен пейзаж на злоупотреби, като в него са очертани водещите тенденции за 2023 г. и данни за най-срещаните видове измами.
Значението на темата се подчертава от данните на GASA (Global Anti-Scam Alliance & ScamAdviser, Global State of Scams report), според които заплахата от измами се задълбочава. През 2022 г. те са причинили загуби на гражданите в размер на над 1 трилион долара в световен мащаб. Данните на Revolut показват, че това явление продължава да нараства и през 2023 г.
Измамният пейзаж претърпява значителни промени, като се отличава с укрепване на техниките за измами, целящи да извлекат поверителни данни за сметки и лична информация за финансова изгода.
Финансовите престъпници увеличиха усилията си чрез използване на сложни тактики като измамни уебсайтове, удължени платежни вериги и атаки чрез социално инженерство, за да примамят жертви“, посочват от Revolut.
Видовете измами
В доклада се прави разграничение между „неупълномощената измама“, при която престъпникът прониква в сметката на жертвата без нейното разрешение и „упълномощената измама“ – измамни практики, които убеждават жертвата да позволи извършването на плащане. Социалното инженерство продължава да бъде значителен фактор и при двата вида злоупотреби, но има по-силно въздействие, когато се използва за „упълномощена измама“.
Сред най-честите „упълномощени измами“ в Revolut са:
- Измами с работа: нарастват с над 1200% през 2023 г. и таргетират млади хора, търсещи работа.
- Инвестиционни измами: нарастват с 142% през миналата година. Повечето от тези измами предлагат Bitcoin или други инвестиционни възможности, свързани с криптовалути.
- Измами с покупки: остават най-популярният вид измами във всички страни, като съставляват 63% от всички докладвани измами през 2023 г., но са по-малко от 15% от цялата стойност на загубите.
В България най-често срещаните измами са тези, свързани с наем на имоти.
У нас финансовото приложение се ползва от около 780 000 души, според актуалните данни на компанията. За сравнение, преди половина година се съобщаваше за 670 000.