България се опълчва на Брюксел и забранява вноса на зърно от Украйна
Премиерът Гълъб Донев отправи призив към Еврокомисията „да чуе и разбере позициите ни“

© ECONOMIC.BG / European Commission
България последва примера на Унгария, Полша и Словакия и забранява вноса на земеделски стоки от Украйна, включително зърно. Това решение взема днес служебното правителство на президента Румен Радев, което е срещу категоричното становище на Европейската комисия, че това е неприемливо, тъй като търговската политика в Европейския съюз е единствено в нейните правомощия.
За решението обяви служебният премиер Гълъб Донев по време на днешното регулярно заседание на кабинета. Предложението идва от земеделския министър Явор Гечев, който заговори за това още миналата седмица.
Ще приемем решение за временна забрана на храни от Украйна, с изключение на стоки, които преминават транзитно през територията на България и имат крайна дестинация други държави“, обяви премиерът.
Той отправи призив „Брюксел да чуе и разбере позициите“ на държавите членки България, Полша, Унгария и Словакия и да преосмисли позицията си.
В изказване след заседанието земеделският министър уточни, че забраната ще обхване периода от 24 април до 30 юни. Той допълни, че се надява на общоевропейско решение преди този срок да изтече.
Когато една държава има проблем, целият Европейски съюз има проблем. Искаме по-засилена вътрешна солидарност. Очакваме Европа да излезе с трайно решение, тъй като сега мерките не работят“, заяви Гечев.
Той допълни, че в момента властите водят диалог с Европейската комисия и на въпрос за евентуални санкции срещу България заради решението, отвърна:
Ние мислим, че имаме правно основание“.
Правителството аргументира решението си с факта, че значителни обеми храни са останали в страната и са разстроили основни производствено-търговски вериги.
Основната причина е, че през последната година, противно на замисъла за така наречените коридори на солидарността, значителни обеми храни останаха в страната и разстроиха основни производствено-търговски вериги. Ако тази тенденция се запази и дори се усили, което е напълно реално след въведените аналогични забрани от други държави, е възможно да се стигне до крайно тежки последици за българския бизнес“, обясни Донев.
Забраната за внос на стоките идва след публикувания доклад „Географията на стокообмена на България за 2022 г.“ на Борислав Георгиев от Българската стопанска камара, според който миналата година в България са внесени близо 20 000 тона украинска пшеница, което представлява 35% от вноса. В същото време обаче това е обем, равняващ се на по-малко от 3% от обема на българските зърнобази и силози.
Припомняме, че в писмо до Европейската комисия миналия месец министър-председателите на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия заявиха, че има „безпрецедентно увеличение на доставките на продукти, включително зърнени храни, маслодайни семена, яйца, птиче месо и захар от Украйна“ и поискаха мерки срещу това.