Официално: България се включва в проекта за 1200-километров кабел през Черно море
БЕХ ще се присъедини към корпоративните дискусии за предпроектните проучвания

© ECONOMIC.BG / Министерство на енергетиката
След като няколко пъти заяви готовност да се включи, България вече официално започна процедура по присъединяване към проекта за Зелен енергиен коридор. Става въпрос за 1195-километровия кабел, по-голямата част от който минава по дъното на Черно море, с преносен капацитет от 1 GW. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков в рамките на Десетата среща на министрите по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, която се провежда в унгарската столица Будапеща.
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще се присъедини към корпоративните дискусии за предпроектните проучвания и евентуално ще придобият дялово участие в проектната компания", пояснява Станков.
В съобщението се допълва, че "с добре развитата си електропреносна система, междусистемните връзки със съседните държави и инфраструктурата за съхранение на енергия България може да има ключова роля в развитието на проекта за Зелен енергиен коридор".
Това е стратегическа инициатива между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария за развитие и пренос на зелена енергия. Партньорството има за цел да укрепи националната и регионалната енергийна сигурност и свързаност в Черноморския регион, да разнообрази източниците на доставки и използването на потенциала за производство на възобновяема енергия в Каспийския регион. През миналата година Министерският съвет даде зелена светлина на БЕХ да придобие дял в съвместното дружество за реализация на проекта.
Припомняме, че наскоро преносните оператори на Грузия, Азербайджан, Унгария и Румъния регистрираха съвместно предприятие, което да се заеме с новия подводен електрически кабел в Черно море. Основният фокус на новорегистрираната Green Energy Corridor Power Company, базирана в румънската столица Букурещ, е върху проучване и проектиране на проекта Green Energy Corridor.
Той е предназначен да транспортира зелена електроенергия от бъдещите офшорни вятърни паркове на Азербайджан през Грузия и Черно море до Румъния, за по-нататъшно разпространение в Унгария и други части на Европа.