България ще плати над 25 млрд. лв. за новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“
Българското правителство подписа мащабно ядрено споразумение със САЩ

© ECONOMIC.BG / БТА
Изграждането на двата нови ядрени реактора в АЕЦ „Козлодуй“ по технологията на американската „Уестингхаус“ ще струва до 14 млрд. долара или евро. Това стана ясно по време на подписването на мащабното междуправителственото споразумение между България и САЩ в понеделник. Огромният ангажимент за разходи бе поет с подписа на енергийния министър Румен Радев и помощник-секретаря по международните въпроси в Министерството на енергетиката на САЩ Андрю Лайт.
В крайна сметка ще има индикативна цена в доклада, изготвян от американската „Уестингхаус“, който трябва да е готов в края на месец март тази година. Договорът за изграждане на двата блока ще бъде при фиксирани срокове и фиксирана цена, уточни енергийният министър.
Нека да завършим процеса с FEED договора, тъй като той дава индикативна цена, ние ще се опитваме, това ни е стремежът, в един диапазон до около 14 милиарда кумулативно за два блока, пълноценно работещи, с всички възможни процеси, да влезем. Аз лично мисля, че можем да сме под тази цена", коментира Радев, без да уточни валутата на милиардите, допълвайки, че еврото и щатския долар са близо до паритет в момента.
Но все пак има разлика. Ако се ползва доларът като валута в споразумението, цената на двата реактора в лева ще струва 25 милиарда по сегашния курс, а ако се използва еврото – над 27 милиарда.
По думите му при такъв вид разчети постиганата цена на електроенергията от новите блокове в АЕЦ "Козлодуй" ще е около 65 евро/MWh.
Ние ще сме комфортно в зоната под средния микс за Европа, тоест определено не считам, че такъв проект ще доведе до цени, надхвърлящи 65 евро на мегаватчас".
Радев уточни, че е много важно от тук нататък как ще се случат организационно нещата по развитието на ядрения проект.
За ядреното споразумение
Това партньорство не е просто едно-единствено начинание за проект. То ще бъде нещо, от което ще се възползват бъдещите поколения“, добави американският представител Андрю Лайт.
Споразумението между двете страни беше очаквано продължение на стъпките към изграждането на новите мощности. То включва както сътрудничество по проекта за изграждане на нови блокове в АЕЦ "Козлодуй", така и развитието на технологията за малки модулни реактори (SMR). В него влизат и обмяна на технологии, познания и обучения в областта на ядрената енергетика.
С това споразумение България става значима за целия регион", заяви Андрю Лайт.
"Не бих казал, че кадри няма, кадрите са недостатъчни. Кадри е гарантирано, че има, в противен случай не би функционирала и АЕЦ "Козлодуй с работещите 5 и 6 реактори. Има кадри – знаещи, можещи и почтени. Трябва да работим и по развиването на още кадри", коментира Радев по повод притесненията, че няма кой да работи в централата.
„Уестингхаус“ ще води проекта
Новите блоковете ще са с технологията Westinghouse AP1000, но базираната в САЩ „Уестингхаус“ няма да участва в строителството, а ще запази цялостния контрол над проекта. За намиране на строител на блоковете беше обявена процедура с определени изисквания към кандидатите. На 2 февруари стана ясно, че общо пет компании са проявили интерес към процедурата – Bechtel, която вече работи с проекти на „Уестингхаус“ в Полша и Чехия, южнокорейската Hyundai – друг партньор на „Уестингхаус“. Потенциални кандидати са и Китайската национална ядрена корпорация, френската Électricité de France (EDF) и базираната в САЩ Fluor – компанията майка на производителя на малки модулни реактори NuScale. От ресорното ведомство тогава съобщиха, че комисия ще разгледа приложената документация.
Финансирането – държавно
Сметките и сроковете на държавата за новите блокове се определят като „амбициозни“ от експертите в сектора. В интервю за Economic.bg енергийният министър Румен Радев заяви преди време, че държавата ще е единственият инвеститор в ядрения проект.
Проектната компания за изграждането на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“ ще търси 3 млрд. лв. заеми от големи банки. За тази сума са предвидени и държавни гаранции в проектобюджета за 2024 г. Това обясни енергийният министър Румен Радев по време на кръгла маса „Иновации при съхранението на енергия – ключ към устойчив енергиен преход“.
Финансовият модел за новата мощност в „Козлодуй“ ще включва 25 – 30% собствен капитал и 70% привлечен. До момента са водени предварителни разговори с банки от САЩ, но част от тях финансират само американски технологии, тоест строителят на новата мощност се предполага, че трябва да бъде компания от САЩ, за да се получи по-лесно заемен финансов ресурс.
Първоначално държавата реши да задели 500 млн. лв. за новия блок, като парите ще дойдат като заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
Проектната компания за изграждането на нов блок в АЕЦ „Козлодуй“ е „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“.
Хронология на събитията
През януари 2023 г. българският парламент с мнозинство реши, че има необходимост от изграждане на два нови реактора (7 и 8 блок) по американската технология AP1000 и задължи правителството да преговаря със САЩ по този въпрос.
През март „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ и Westinghouse създадоха съвместна работна група за планиране на разполагането на реактор AP1000 в България. През юни Westinghouse подписа Front-End Engineering & Design (FEED) договор с българската компания за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов американски реактор с технология AP1000.
FEED договорът включва дейности по оценка на възможностите за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000 и за използване в максимална степен на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура. Наскоро изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов съобщи, че договорът ще бъде финализиран предсрочно към края на март тази година.