Българската „Шелли Груп“ ще се трансформира в Европейско дружество
IoT пазарът се очаква да достигне зашеметяващите 1.17 трлн. долара в световен мащаб през 2023 г.

Снимка: Allterco.com
Българската компания за IoT решения и интелигентен дом „Шелли Груп“ (позната по-рано като „Алтерко“) иска да се преобразува в Европейско дружество. Предвижда се централата на компанията да остане в България, става ясно от уведомление до Българската фондова борса.
Това е поредната стъпка на производителя, известен със смарт часовниците MyKi и продуктите за Shelly, към трансформацията и утвърждаването му като глобален играч на един изключително перспективен пазар на стойност около 1 трлн. долара.
Предложението за промяна на правната форма ще бъде гласувано от акционерите на извънредно Общо събрание. На него те ще решават и за промени в персоналния състав на Съвета на директорите, като подалият оставка настоящ председател Грегор Бийлер се очаква да бъде заменен от Кристоф Виланек.
Очаква се промяната на юридическата форма да влезе в сила от 1 януари 2024 г.
Какви са предимствата на Европейското дружество?
Европейското дружество (Societas Europea, SE) е вид публично акционерно дружество, което ви дава възможност да осъществявате стопанска дейност в различни европейски държави въз основа на единен набор от правила, разясняват от Европейската комисия на сайта си.
Минималното изискване за регистриран капитал е 120 000 евро.
Учредяването на европейско дружество води до следните няколко предимства:
- По-лесно извършване на стопанска дейност в повече от една страна от ЕС. Така компанията може да реорганизира дейностите си в рамките на единна европейска търговска марка и да управлява своята стопанска дейност, без да създава мрежа от дъщерни предприятия.
- По-голяма мобилност на единния пазар. На компаниите се дава възможност да прехвърлят централата си в друга страна от ЕС, без да се налага да закриват дружеството в страната по първоначална регистрация.
- Установена рамка за участието на персонала, който работи в повече от една страна, в управлението на предприятието. Съотнесено към българското законодателство това предполага персонал повече от 50 наети лица.
- Притежателите на Европейско дружество могат да създадат едно или повече дъщерни дружества, които също са европейски дружества. Водещо при избор на такъв тип дружество е планирана трансгранична дейност в рамките на европейското икономическо пространство. Предполага се управлението на големи по обем дейности и капитали.
В България към момента тази правна форма не е особено популярна.
Походът на „Шелли Груп“ към Европа
Завоят на „Шелли Груп“ започна през 2021 г., когато компанията – все още известна като „Алтерко“ – продаде бизнеса си в Азия за над 2 млн. евро.
Няколко месеца по-късно, през ноември същата година, компанията стана първото българско дружество, допуснато директно на чужда фондова борса (б.р. – фирмата стана публична през 2016 г., когато стъпи на БФБ). И направи фурор при дебюта си във Франкфурт, където е най-големият финансов пазар в Европа.
В последната година акции на „Шелли груп“ поскъпнаха със 148.5%, а пазарната капитализация успя да надхвърли 750.9 млн. лв. Към днешна дата оценката на компанията на БФБ достига 736.4 млн. лв. при цена на акция от малко над 40 лв., а на Франкфуртската – 384.47 млн. евро, при цена от 21.30 евро, сочи справка на Economic.bg. Приходите за деветмесечието на 2023 г. пък нараснаха с 49.4% спрямо същия период на 2022 г., според последните финансови резултати.
В края на тази пролет компанията официално се преименува от „Алтерко“ на „Шели Груп“ – ход, подчертаващ фокуса върху водещите продукти с марката Shelly. Промяната на наименованието подчертава и развитието на бизнес модела на Групата в нейната корпоративна идентичност.
Предприетите през последните години действия са част от амбициите на компанията за международна експанзия.
IoT пазарът
Очаква се пазарът на интернет на нещата да отбележи значителен ръст на приходите и през 2023 г. да достигне зашеметяващите 1.17 трлн. долара в световен мащаб, сочат прогнозите на Statista. В перспектива се очаква годишен темп на растеж от 13.60% за периода 2023-2028 г., което ще доведе до забележителен пазарен обем от 2.227 трлн. долара след пет години.