Чиста заблуда е обещанието на ЕС да купува енергия за 250 млрд. долара от САЩ
Ангажиментът на Блока е част от подписаната в неделя сделка за налагане на 15% мито

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Американският президент Доналд Тръмп и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявиха споразумението за 15% мито върху вноса на стоки от ЕС в САЩ на голф игрището на американския лидер в Шотландия в неделя.
Но по-важното от 15%-овата митническа ставка беше очевидният ангажимент на ЕС за значително увеличаване на вноса на енергия от Съединените щати.
Споразумението предвижда този внос, който в момента е предимно суров петрол и втечнен природен газ (LNG), да е на стойност 250 милиарда долара годишно в продължение на три години, или общо поне 750 млрд. долара.
Това обаче е заблуждаващо ниво на внос, което ЕС на практика няма шанс да задоволи, и такова, което американските производители също биха се затруднили да осигурят, пише Reuters.
Дори ако ЕС успее по някакъв начин да увеличи вноса си на енергия от Съединените щати до 250 милиарда долара годишно, това би било изключително разрушително за енергийните потоци в останалата част на света.
Числата показват мащаба на предизвикателството
27-те страни членки на ЕС са внесли 3.38 милиарда барела суров петрол, превозван по море, през 2024 г., според данни, събрани от енергийните анализатори Kpler. Ако приемем, че обемът през 2025 г. остане същият и цената, платена за барел, е средно около 70 долара, това означава, че ЕС ще плати около 236.6 милиарда долара за своя суров петрол.
През 2024 г. обаче вносът на ЕС от Съединените щати е бил 573 милиона барел. и ако се повтори тази година, би се оценил на около 40.1 милиарда долара.
Що се отнася до втечнения природен газ (LNG), ЕС е внесъл 82.68 милиона метрични тона през 2024 г., което би струвало около 51.26 милиарда долара, ако се приеме средна цена около 12 долара за милион британски термични единици (mmBtu).
Вносът на свръхохладеното гориво от Съединените щати е бил 35.13 милиона тона през 2024 г., на стойност около 21.78 милиарда долара.
ЕС купува и въглища от Съединените щати, като по-голямата част от тях са металургични (кокосови въглища) с по-висока цена, използвани за производство на стомана.
Общият внос на металургични въглища в ЕС през 2024 г. е на стойност 6.72 милиарда долара, при средна цена от 200 долара за тон, като покупките от Съединените щати са на стойност 2.67 милиарда долара.
Така сумарно стойността на вноса в ЕС на американски суров петрол, втечнен природен газ (LNG) и металургични въглища дава обща сума от около 64.55 милиарда долара за 2024 г. Това е около 26% от 250-те милиарда долара, които ЕС трябва да харчи за американска енергия годишно съгласно рамковото споразумение.
Ако ЕС увеличи вноса си на американски суров петрол, втечнен природен газ (LNG) и металургични въглища до 250 милиарда долара, това ще представлява 85% от общите му разходи за тези енергийни стоки.
Износ от САЩ
Съединените щати са изнесли 1.45 милиарда барела суров петрол през 2024 г., според Kpler, което би струвало 101.5 милиарда долара при цена от 70 долара за барел.
Доставките на LNG от САЩ са били 87.05 милиона тона през 2024 г., което би струвало около 54 милиарда долара при средна цена от 12 долара за mmBtu.
През 2024 г. САЩ са изнесли 51.53 милиона тона металургични въглища на стойност 10.3 милиарда долара при средна цена от 200 долара за тон.
Тоест, ако вземем стойността на трите енергийни продукта, изнасяни от САЩ, те струват общо 165.8 милиарда долара, което означава, че дори ЕС да закупи целия обем, той пак ще е доста под 250-те милиарда долара, обещани засега.
Мащабът на заблудата вероятно надхвърля това, което Тръмп и Китай се споразумяха в така наречената си търговска сделка Фаза 1 през декември 2019 г., според която Китай трябваше да закупи допълнителни 200 милиарда долара американска енергия до края на 2021 г.
Реалността е, че Китай дори не се е доближил до това ниво, а вносът му на американска енергия е под нивото, което беше преди Тръмп да започне първата си търговска война през 2017 г.
Има няколко уговорки, когато се разглежда рамковото споразумение между Тръмп и Фон дер Лайен.
Първото е, че не всички подробности са известни и се казва, че 250-те милиарда долара енергия включват и ядрено гориво, въпреки че това ще бъде само малка стойност, дори и да бъде включена.
Второто е, че сделката вероятно ще включва рафинирани горива, като износът на САЩ за ЕС на продукти като дизел е почти 110 милиона барела през 2024 г., на стойност около 10.9 милиарда долара, ако се приеме цена от 100 долара за барел.
Но и да включим тези продукти, пак е ясно, че ангажиментът за закупуване на 250 милиарда долара американска енергия е напълно нереалистично постижение.