Депутатите задължиха МФ да настоява за влизане в еврозоната на 1 юли 2025 г.
Парламентът своеобразно посочи нова целева дата за България за смяната на лева с евро
Парламентът задължи Министерство на финансите да настоява пред ЕК и ЕЦБ за влизане в еврозоната на 1 юли 2025 г., в случай че България отговори на инфлационния критерий до края на годината. Това се случи с приетото от ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и независимите депутати решение за забързване на процеса по практическа подготовка за приемане на еврото.
Така парламентът своеобразно посочи нова целева дата за България за влизането в еврозоната. Според БНБ тя е реалистична, въпреки че в позиция от края на юни финансовият министър Людмила Петкова изрази мнение, че бизнесът ще бъде затруднен да смени валутата си по средата на годината, както и че техническото време може да не бъде достатъчно.
Депутатите задължиха Министерство на финансите да поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия до две седмици след като страната отговори на инфлационния критерий.
Проекторешението бе внесено от ГЕРБ, но още при обсъждането му в бюджетната комисия депутатите Асен Василев и Мартин Димитров предложиха то да бъде допълнено с двуседмичния срок, както и с конкретната дата 1 юли 2025 г., която да бъде поискана от страна на България в преговорния процес с европейските власти.
Дебатите в зала бяха кратки, като проруската партия „Възраждане“ очаквано се обяви против. Бившият финансов министър Асен Василев заяви, че очаква България да отговори на критериите със „септемврийски или октомврийските данни“ и в реплики с „Възраждане“ шеговито заложи една депутатска заплата, че България ще влезе в еврозоната на 1 юли 2025 г.
От „Има такъв народ“ също се обявиха „против“, тъй като според тях българската икономика не е готова за еврозоната.
Решението е прието около месец след редовните доклади на ЕЦБ и ЕК, според които България не отговаря на инфлационния критерий за влизане в еврозоната. Месец по-късно България продължава да се доближава до допустимата зона, но все още е доста над нея. Според моделите на Министерство на финансите се очаква България да отговори на изискванията до края на годината.
Същите политически сили, които гласуваха „за“ решението, подкрепиха и на първо четене в пленарна зала Закона за въвеждане на еврото. Отново открито против еврото бяха „Възраждане“, които отново подобно в бюджетната комисия поискаха по-дълги срокове за безплатна обмяна на левове в евро.
Единствените реплики по същество по законопроекта дойдоха от „Възраждане“, които поискаха по-дълги срокове за безплатната обмяна на левове в евро след присъединяването към еврозоната.