До края на март стартират 3 жп проекта за 700 млн. евро
Министър Алексиев обяви, че няма да даде на БДЖ пари от концесията на Летище София, ако няма ясен план за развитие на компанията
До края на месец март ще бъдат стартирани обществени поръчки за три големи железопътни проекти, които ще се изпълняват с европейско финансиране. Това заяви служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христо Алексиев, по време на представянето на екипа, както и основните приоритети и задачи.
Той посочи, че това са проектите за модернизация на жп отсечките Елин Пелин – Костенец, Костенец – Септември и София – Волуяк, която е част от жп линията София – Драгоман. Общата им стойност е около 700 млн. евро.
Ще работим основно в две направления – приключване на проектите от стария програмен период и стартиране на новите проекти, за да не се допуска закъснение в предварително заложените графици. До края на следващия месец трябва да бъдат представени от бенефициентите всички доклади за приключване на проектите по ОП „Транспорт“ 2007 – 2013 г.
Едно от неизпълнените условия по Споразумението за партньорство с ЕК е свързано със сектор „Транспорт“, заяви Христо Алексиев. Страната ни все още няма приета Интегрирана транспортна стратегия с хоризонт до 2030 г. Колегите от министерството в момента работят по подготовката на документа и предстои до края на месец март да бъде приета екологичната оценка, посочи Алексиев. След което документът ще бъде изпратен за одобрение от Министерския съвет.
Друг проект, който се нуждае от ускоряване е стартирането на Лот 3.2 от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. Трябва много бързо да се предприемат конкретни действия по този проект, защото в противен случай има реален риск от загуба на европейско финансиране.
Министър Алексиев посочи, че БДЖ е в критично състояние и през 2016 г. мениджмънтът на дружеството не е предприел никакви мерки за справяне със ситуацията. БДЖ – Пътнически превози не са в състояние през 2017 г. да изпълняват ангажиментите си към клиентите и към държавата. Разчетите показват, че само за 2016 г. дружеството е дало 1 млн. лева за трансбордиране на пътници с автобуси, поради липса на локомотиви, заяви Алексиев. Не искам концесията на летище София и оздравяването на БДЖ да се разглеждат паралелно. Средствата от реализирането на концесионната процедура по закон отиват в държавния бюджет и ако БДЖ не представят ясен план за развитие на националния железопътен превозвач, тези средства няма как да им бъдат отпуснати. Министърът допълни, че ще се обследват възможностите за краткосрочно рефинансиране на задълженията на БДЖ.
Разпоредил съм прекратяване на рамковото споразумение на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ за ремонт и рехабилитация на железопътна инфраструктура“, заяви Алексиев. По думите му процедурите трябва да се възлагат с обществена поръчка, за да има равнопоставеност между всички фирми и повече конкуренция при избора, което би довело до по-добра цена и качество. В случай на необходимост от спешни ремонти ще се следват разпоредбите на Закона за обществените поръчки.
По отношение на концесията на летище София министърът посочи, че планира да проведе по-широк дебат с всички заинтересовани страни, преди да реши как ще се развива аеропорта. За летище Пловдив концесията е добър вариант и там ще работим за приключване на концесионната процедура.
В рамките на два месеца трябва да бъде изготвена програма за развитие на българските пристанища, каза министър Алексиев. Втори приоритет във водния сектор е подобряване на взаимодействието между държавното дружество, което стопанисва инфраструктурата и пристанищните оператори, както и ясно разпределение на отговорностите и ангажиментите между тях. Алексиев посочи, че България е поела ангажимент към Европейската комисия за драгирането на река Дунав и до края на месец февруари ще бъде стартирана обществена поръчка за тази дейност.