Добив на ценни метали от океанското дъно: Какви са рисковете?
Норвегия може да е първата страна в света, която ще разреши дълбоководния добив на редкоземни метали

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
В средата на 19 век авторът на научна фантастика Жул Верн пише за благородни метали, лежащи на хиляди метри под водата, пише DW.
В дълбините на океана има мини за цинк, желязо, сребро и злато, които биха били доста лесни за експлоатиране“, казва капитан Немо в класическата приключенска приказка на Верн „20 000 левги под водата“.
Авторът беше прав за потенциалните суровини. Той обаче сгреши за това, че минералите могат лесно да бъдат експлоатирани.
Понастоящем няма международно съгласуван кодекс за копаене под океана, a перспективата за това привлече огромен отпор от страна на активисти и дори корпорации поради огромното въздействие върху околната среда.
Въпреки това Норвегия взе решение тази седмица да отвори 280 000 квадратни километра от националните си води - площ, по-голяма от размера на Обединеното кралство – така че компаниите да кандидатстват за добив на ценните ресурси на океанското дъно. Този ход доближава страната до това да бъде първата, която ще направи комерсиален дълбоководен добив.
През ноември миналата година над 100 евродепутати написаха писмо до норвежкия парламент, призовавайки ги да отхвърлят предложението поради рисковете за околната среда, които представлява дълбоководният добив, включително за морското биоразнообразие.
Дълбокото море е съкровищница на биоразнообразие, богато на живи ресурси, използвани в лекарствата и от решаващо значение за регулирането на климата и осигуряването на места за хвърляне на хайвера и хранене на риба“, казва Дива Амон, карибски морски биолог и съветник на Benioff Ocean Initiative в Калифорнийски университет. „Планетата нямаше да е същата без него.“
Бързо нараства търсенето на метали, задвижващи енергийния преход
Независимо дали мед или никел за батерии, кобалт за електрически автомобили или манган за производство на стомана, редкоземните минерали и метали са фундаментални за технологиите за възобновяема енергия, движещи енергийния преход в света.
Но докато търсенето расте бързо, ресурсите също стават все по-оскъдни в световен мащаб. Според изчисленията само след три години светът ще се нуждае от двойно повече литий и 70% повече кобалт. И това е въпреки бавния напредък на енергийния преход. Според Международната агенция по енергетика, ако климатичните цели се преследват правилно чрез масовото разширяване на възобновяемата енергия, до 2030 г. ще са необходими около пет пъти повече литий и четири пъти повече кобалт.
Прогнозираните обеми на производство на тези суровини са далеч под търсенето. За да запълнят тази празнина, някои държави и компании сега искат да добиват ресурсите от дълбокото море.
Морското дъно съдържа ценни манганови възли
Така наречените полиметални конкреции, известни също като манганови конкреции, водят до наплива към морските дъна. Тези бучки с размер на картоф съдържат високи пропорции на никел, мед, манган, редкоземни елементи и други ценни метали.
Най-добре проучената зона в момента е морското дъно между 3500 и 5500 метра в зоната Clarion-Clipperton в източната част на Тихия океан близо до американския щат Хавай. Простирайки се на хиляди километри, районът съдържа повече никел, манган и кобалт от всяка известна област на сушата.
Басейнът в централната част на Индийския океан и морското дъно край островите Кук, атолите на Кирибати и Френска Полинезия в южната част на Тихия океан също представляват интерес за потенциален добив.
Съставът на нодулите се оказва забележително добре съобразен с нуждите на производителите на електрически превозни средства“, каза Джерард Барън, главен изпълнителен директор на The Metals Company. „Производителите на автомобили ще се нуждаят от много повече от тези метали, за да направят катоди за батерии и електрически конектори за парк от електрически превозни средства от около милиард коли и камиони до средата на века.“
Базираната в Канада компания е специализирана в средносрочна и дългосрочна експлоатация на минерални ресурси в зоната Clarion-Clipperton.
Въпреки че мангановите конкреции все още не се добиват никъде по света, това скоро може да се промени, тъй като те практически лежат директно на морското дъно и могат лесно да бъдат извлечени, без да се разрушават скални слоеве от морското дъно.
Автоматизираният добив застрашава морския живот
Добивът от морското дъно става лесен, когато огромен вакуум може просто да се движи над океанското дъно, за да изсмуче възлите, които след това се извеждат на повърхността с маркуч. Но живата част на морското дъно е унищожена заедно с нодулите, каза Матиас Хекел, учен от Центъра за изследване на океана Хелмхолц в Кил, Германия.
Това означава, че всички организми, бактерии и висши организми, които живеят във и върху утайката и върху нодулите, са напълно засмукани“, каза той.
Тези организми също се нуждаят от манганови възли, за да оцелеят, което означава, че „няма да се върнат след милиони години“, каза Сабине Голнер, старши учен в Кралския холандски институт за морски изследвания.
Бързата регенерация е невъзможна, тъй като може да отнеме милиони години, за да нарасне възел с няколко милиметра.
Учените и противниците на дълбоководния добив също се опасяват, че облаците от утайки от засмукването могат да причинят огромни щети на екосистемите в радиус от няколкостотин километра. Потенциалните жертви ще включват растения, същества в средните водни дълбочини и микроорганизми, чиито дихателни пътища могат да бъдат блокирани от утайката.
Постигане на по-добър екологичен баланс
Компанията Metals има за цел да добива нодулите в зоната Clarion-Clipperton и не крие възможните щети върху морското биоразнообразие. Компанията обаче твърди, че дълбоководният добив може да бъде по-малко вреден за околната среда от добива на сушата, като изтъква, че ще отделя 80% по-малко емисии на парникови газове.
Компанията твърди, че дълбоководният добив почти няма да повлияе на въглеродните резервоари като гори и почви, няма да измести хората, ще използва по-малко прясна вода и ще отделя по-малко токсини.
Metals Company също така твърди, че дълбоководният добив ще бъде до голяма степен автоматизиран, избягвайки експлоатацията на кобалтови миньори, включително деца, в Конго, където днес се добива по-голямата част от кобалта в света.
На хоризонта ли са регулациите?
Възможната експлоатация на дълбоководни залежи се регулира от Международния орган по морското дъно, който е създаден съгласно Конвенцията на ООН за морско право. Тя е възложила 31 договора за проучване досега по целия свят, но нито един за комерсиални минни дейности - въпреки че миналата година реши, че компаниите могат да кандидатстват за добив от океанското дъно.
Тези разрешителни позволяват на компаниите да изследват ресурсите и потенциала за бъдещ добив, но също така изискват от тях да събират данни за анализ на околната среда.
Базираният в Ямайка орган работи върху правила за това дали, как и къде би могъл да бъде възможен дълбоководният добив. Надеждата е, че ще финализира действията си на среща по-късно тази година, така че приложенията за дълбоководен добив да могат да бъдат оценени въз основа на стабилни правила, които защитават околната среда.
Тихоокеанската островна държава Науру си сътрудничи с The Metals Company, за да ускори разработването на правила, така че приложенията да могат да бъдат решени. Но други островни нации призоваха за мораториум върху дълбоководния добив.
Дълбоководният добив би надхвърлил увреждането на морското дъно и би имал по-широко въздействие върху рибните популации, морските бозайници и основната функция на дълбоководните екосистеми за регулиране на климата“, каза представителят на Вануату Силвен Калсакау по време на преговорите.
За морския биолог Голнер все още липсват достатъчно данни в подкрепа на екологично чист подводен добив. „Въз основа на текущата ситуация с данните, дълбоководният добив не може да се управлява по начин, който не би бил вреден за околната среда“, каза тя.
Тя призова за мораториум въз основа на данните, като казва, че „сега би било твърде рано“.
Корпорации, включително BMW, Volkswagen, Google, Philips и Samsung SDI, се присъединиха към призива за мораториум, стартиран от организацията за опазване на дивата природа WWF, обещавайки да не използват суровини от дълбоководното дъно или да финансират дълбоководния добив за момента.
Страхотно е да видим как дълбокият океан е вдъхновил подкрепа от хора и гласове по целия свят“, казва морският биолог Амон. „Надяваме се, че тази инерция само ще продължи да расте.“