Доларът поскъпна спрямо йената след данните от САЩ
Златото изгуби 2% след данните за заетостта
Доларът поскъпна спрямо йената в четвъртък, след като данни от САЩ показаха признаци за стабилизиране на пазара на труда, както и че икономиката набира инерция, давайки основания на Фед да увеличи лихвените проценти до края на годината.
Следвайки оптимистичните данни, доларът поскъпна спрямо йената, но не можа да обърне посоката спрямо еврото, което поскъпна поради ръст при възвръщаемостите на германските облигации.
Освен това доларът реализира най- лошото си месечно представяне спрямо кошница от валути за последните 4 години, реализирайки загуба от 3,7% през април.
За сравнение, през април еврото реализира най- силния си месец за последните 4- и половина години, поскъпвайки с 4,7%.
Данни в четвъртък показаха, че броят на американците, попълнили нови молби за помощи при безработица, е паднал до 15- годишно дъно на 262 000 миналата седмица, а потребителските разходи са нараснали с 0,4% през март, подкрепяйки долара.
Друг доклад показа, че заплатите в САЩ са нараснали с 0,7% през първото тримесечие, а по- добрите от очакваното данни за производството в Средния Запад също помогнаха за подобряването на настроенията около долара.
Докладите предполагат, че икономиката набира ускорение след забавянето през първото тримесечие.
По време на късната търговия доларът поскъпна с 0,3% спрямо йената до 119.69 йени, след като по- рано бе паднал до едномесечно дъно.
ЯЦБ, чиято кампания за печатане на пари доведе до загуба на повече от 1/5 от цената на йената за последните две години, се въздържа от допълнителни облекчения в четвъртък и заяви, че е уверена относно ръста на инфлацията. Това първоначално помогна на йената спрямо долара.
Еврото поскъпна с 0,9% спрямо зелените пари, достигайки 1.1210 и нараствайки за трети последователен ден, след като първоначално докосна 2- месечен връх на 1.1248. Единната валута спечели повече от 7% спрямо долара откакто достигна едномесечно дъно на 13 април.
Междувременно новозеландският и австралийският долари поевтиняха рязко в отговор на признаците за нови облекчения на паричната политика. Кивито изгуби 0,7% до 0.7586, а австралийският долар се понижи с 1,3% до 0.7888.
Златото изгуби 2% след данните за заетостта в САЩ
В четвъртък златото изгуби 2% от стойността си, след като по- добрите от очакваното данни за заетостта в САЩ окуражиха инвеститорите да продават безопасния актив, съживявайки очакванията, че Фед може скоро да увеличи лихвения процент.
Данните от четвъртък показаха, че броят на американците, попълнили нови молби за помощи при безработица, е спаднал с 34 000 до сезонно изгладените 262 000, достигайки най- ниската си стойност за последните 1 5 години.
Отделен доклад показа, че потребителските разходи в САЩ са нараснали с 0,4% през март, след като нараснаха с 0,2% през февруари, докато чикагският индекс на бизнес активността нарасна повече от очакваното през април.
Спот златото записа най- големия си еднодневен спад от 6 март до сега, падайки с 2,3% до дъно за сесията на 1 176.80 долара, преди да се възстанови до 1 182.16 долара, реализирайки загуба за деня от 1,8%.
Американските фючърси върху злато с доставка през юни изгубиха 27.60 долара или 2,3% до 1 182.40 долара за тройунция.
Доларът поскъпна с 0,3% спрямо кошница от валути след данните от САЩ, но впоследствие падна до 9- седмично дъно.
Физическото търсене в Азия се успокои през последните дни, тъй като златото се задържа над 1 200 долара за тройунция. Значително увеличение в търсенето от Азия би подкрепило световните цени.
Сред останалите благородни метали среброто изгуби 3,1% до 16.17 долара за тройунция, платината се понижи с 1,1% до 1 139.74 долара за тройунция, а паладият изгуби 0,6% до 775.50 долара за тройунция.
Отдел "Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)