Доналд Тръмп е оптимист за срещата си с Ким Чен-ун
Американският президент обаче е готов да отмени преговорите, ако няма изгледи те да се увенчаят с успех

© ECONOMIC.BG / БТА
Американският президент Доналд Тръмп изразява оптимизъм за предстоящата си среща със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, пише The New York Times. Моментът двамата лидери да се срещнат наближава, но същевременно Тръмп призна, че това е рисковано начинание, което може да завърши с неуспех. Именно затова той е готов да отмени планираните преговори или дори да напусне срещата, ако няма изгледи тя да се увенчае с успех.
Държавният глава на САЩ не поиска никакви отстъпки и не постави предварителни условия на Пхенян, което подчертава колко силно е решен да влезе в историята, като се срещне с лидера на страна, която само допреди няколко месеца заплашваше с война. Решението да изпрати в Северна Корея директора на ЦРУ Майк Помпейо е показателно за доверието, което Тръмп му гласува и за това, че дипломатите са оставени на заден план в подготовката на тази епохална среща.
Новината за срещата между Ким Чен-ун и Майк Помпейо показва, че нещата се променят, но това не доказва, че подходът на Тръмп работи, коментира британският вестник The Guardian. Северна Корея отдавна иска да бъде третирана като равна на САЩ, а сега Ким получава това отношение, без да е направил и крачка към ядрено разоръжаване - основното американско искане, допълва британското издание.
Според водещия външнополитически анализатор на Financial Times Гидиън Рахман има вероятност да се стигне до сделка, която включва замразяване на севернокорейската програма за балистични ракети, а това може да успокои американските тревоги. В комбинация с евентуален мирен договор на Корейския полуостров, това ще се хареса и на Китай, и на двете Кореи. Има, разбира се, големи проблеми за решаване. Ще е изключително трудно да се намери механизъм за проверка на изпълнението на каквото и да било споразумение за замразяване на ядрената или балистичната програма на Пхенян. Остава въпросът и с бъдещето на американските военни бази на полуострова. Но поне вече е възможно да видим контурите на евентуална корейска сделка, коментира Рахман.
В случай на успех Тръмп ще може да изрази задоволство от триумфа на своята политика на "максимален натиск", а Пхенян ще се похвали, че е третиран като равен с Вашингтон, че е получил уважение и гаранции за сигурност, пише френският в. Le Monde.