Дончев: Икономиката на бъдещето зависи от привличането на таланти
Само инерцията и навика още спасяват заетостта в IT сектора, каза вицепремиерът

© ECONOMIC.BG / БТА
Икономиката на бъдещето зависи от развитието на талантите. Това заяви заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на конференцията Explore U.S, организирана от Американска търговска камара в България.
Икономиката на бъдещето зависи от това кой и как съумява да отглежда и да привлече таланти, кой съумява да ги накара да творят“, каза Дончев.
Според него икономиката на бъдещето не зависи от митата, от това кой колко произвежда, колко евтино или дори какъв е достъпът му до ресурси.
Като че ли всички се вълнуват от митата, но това не е най-същественият въпрос“, смята вицепремиерът.
По думите му макар България и САЩ да се намират от двете страни на океана, те са изправени пред едно и също предизвикателство и привилегия - а именно отглеждането на таланти.
Икономиката на бъдещето зависи от способността ни да правим уникални неща, които до момента не са измисляни. Светът ще се променя не след 5 или 15 години, а утре“, каза Дончев.
Той даде пример с работата на счетоводителя, който в момента може с помощта на изкуствения интелект да върши работата на 10 – 15 души. Подобна е ситуацията при програмистите, инженерите, архитектите.
Само инерцията и навика още спасяват заетостта в този сектор“, добави Дончев, визирайки счетоводството.
Събитието се фокусира върху възможността за инвестиции и в бизнес в САЩ. „Посоката в момента е за стимулиране на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в САЩ, вече има индикации за много облекчени процедури, което със сигурност е възможност за българските компании“, изтъкна и д-р Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
САЩ са сред водещите външнотърговски партньори на България и в последните години двустранната търговия расте значително“, каза икономическият министър Петър Дилов.
Той изведе данни, че за периода януари – октомври 2024 г. стокообменът между страните е 1.4 млрд. долара, а българският износ за периода е над 1 млрд. долара. По думите му американският пазар е сред водещите експортни дестинации за български продукти от високотехнологичния спектър.
Може да направим повече за стимулиране на местните дейности и двустранната търговия“, добави Дилов.
Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България, коментира, че няма как да се затвърждават двустранните отношения между САЩ и България, включително търговските, „без силната подкрепа на правителството“.
Събитието показва важността на отношенията между България и САЩ“, добави Михайлов.