„Дунавска перла“: Какво прави Будапеща топ дестинация за дигитални номади
Разходите за живот в унгарската столица са с 50% по-евтини от тези в Париж и с 61% по-евтини от Лондон
Независимо дали искате да се преместите заради техническа работа, или вече имате такава, и искате да работите дистанционно от някое ново място, Будапеща може да оглави списъка ви с желания. „Дунавската перла“ има с какво да похвали дотолкова, че самите й речни брегове са обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Градът има красива архитектура - от замъка “Буда” до луксозните магазини на булевард “Андраши”, пише Euronews.
В Будапеща има спокойни и тихи места, както и такива, където нощният живот кипи. Системата за обществен транспорт е добра и като туристически град, Будапеща привлича работници мигранти и цифрови номади. Предимство е, че в града английският е език, който е широкоразпространен.
Континенталният климат на Будапеща е благоприятен - свежи студени зими и горещи лета, а след цял ден работа над компютъра, човек може да се отпусне в една от известните термални бани в града.
По-достъпен от други градове
Будапеща също е сравнително евтин град за живеене. Според класацията на Mercer за 2022 - Cost of Living City Ranking – градът заема 180-то място като разходи за живот на международните служители. Това показва колко по-евтин е от Лондон (15 място), Париж (35 място) или Берлин (46 място). Разходите за живот в Будапеща са с 50% по-евтини от Париж и с 61% по-евтини от Лондон.
Унгарската столица също има висок резултат като един от най-добрите градове в света за дигитални номади. В града има много кафенета с отличен WiFi и добър избор от достъпни коуъркинг пространства. Освен това се смята за доста безопасен в сравнение с други градове с неговия размер (население 1.7 милиона души).
Въпреки че не е страна от еврозоната, унгарският форинт е националната валута. В Будапеща има голямо разнообразие от опции за настаняване, които варират около €800 на месец. Докато страната изпадна в рецесия през втората половина на миналата година на фона на по-високите цени на енергията и затягането на паричната политика, годишният растеж на БВП се очаква да се повиши отново до 2.8% до 2024 г.
Освен това инфлацията, въпреки че се очаква леко да нарасне през следващата година до около 16%, трябва да спадне обратно до 4% през 2024 г. Безработицата в града е ниска - около 4% - на практика пълна заетост. Това прави Будапеща чудесен вариант за търсещите работа.
Бъдеще, в което си струва да инвестирате
Разбира се, не всичко, което блести, е злато. Страната, която има население от 9.7 милиона, е произвела само един еднорог, LogMeIn. Населението й също намалява. Освен това ЕС има сериозни опасения относно посегателствата върху върховенството на закона от дясното правителство на Унгария. Положителната страна е, че изглежда, че управляващите в Унгария правят необходимите промени, за да отключат финансиране от ЕС на стойност милиарди евро.
Перспективите на технологичния сектор на Будапеща се засилват. Според Seedtable, миналата година стартиращите фирми в града са събрали 160 милиона долара (149 милиона евро) спрямо 150 милиона долара (139 милиона евро) през предходната година, което е показател за нарастващи възможности за заетост.
Като цяло McKinsey, глобална консултантска фирма за управление, смята, че Унгария вече изпреварва централноевропейските държави по отношение на най-високия дял на ИКТ специалисти в региона.
Иновации се случват и сред утвърдени компании. Nokia инвестира милиони евро в R&D център там. Британският производител на чипове Arm има офис в района на Пеща, докато HTEC Group от Сан Франциско също планира да развие присъствие в града.
Освен това има много местни таланти, включително фирми като 3D специалиста Formlabs и Prezi, производител на инструменти за виртуални презентации и видеоконференции. IBM купи местния Ustream и сега е домакин на IBM Lab в Будапеща, фокусиран върху видео стрийминг и доставка на корпоративно съдържание.