Двата ядрени блока на АЕЦ „Козлодуй“ получиха безсрочни лицензи
Хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво също се ползва с безсрочна лицензия

© ECONOMIC.BG / Агенция за ядрено регулиране
Двата действащи ядрени блока на АЕЦ „Козлодуй“ (5 и 6) и Хранилището за сухо съхранение на отработено ядрено гориво получиха безсрочните си лицензи за експлоатация. Изменените лицензи са връчени от председателя на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски на Иван Андреев, изпълнителен директор на атомната централа.
След внесените в края на месец март тази година изменения в Закона за безопасно използване на ядрената енергия, лицензиите за експлоатация на трите ядрени съоръжения вече не са ограничени със срок. Но регулярните проверки не отпадат – ще се извършва периодичен преглед на безопасността минимум веднъж на десет години, съобщават от регулатора.
Резултатите от този преглед следва да обосноват безопасната експлоатация на ядрените съоръжения и са предпоставка председателят на АЯР да издаде заповед за тяхното одобрение и да определи периода за извършване на следващия периодичен преглед на безопасността“, казва ядрения регулатор.
Поправките в закона бяха внесени през февруари от председателя на Комисията по енергетика към парламента Делян Добрев (ГЕРБ) и Станислав Анастасов (ДПС) и бяха одобрени без особен дебат и набързо. Няколко дни по-късно минаха и в зала и това се случи в момент, в който коалиционното правителство „Денков“ търсеше строител на новите блокове в „Козлодуй“.
Тогава вносителите изтъкнаха, че удължаването на срока на лиценза на практика става с издаването на нов, а международните партньори не разбирали ролята на новия лиценз.
В мотивите към законопроекта бе записано, че с навлизането на ядрените реактори от ново поколение проектният срок на експлоатация на една централа вече достига 60 години с опции за удължаване, поради което и малкото останали държави със срочни лицензии са ги премахнали.
Мотивите бяха потвърдени от Агенцията за ядрено регулиране, която е и отговорник за лицензиите. По време на заседанието Бачийски обясни, че „това е практика навсякъде по света, включително в Европа“. Тогава той беше категоричен, че „от гледна точка на безопасността няма проблем“.