Държавата отвори една от най-важните за бизнеса програми по ПВУ
В последния месец бяха направени промени, така че повече компании да отговарят на условията

Снимка: Deposit Photos
Държавата отвори за кандидатстване една от най-важните за бизнеса програми по Плана за възстановяване и устойчивост на България (ПВУ). Процедурата е насочена към компаниите в България, които искат да изградят свои нови ВЕИ инсталации в задължителна комбинация с батерии за локално съхранение на енергия.
Това е третата отворена мярка за бизнеса по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. Първите две - за технологична модернизация на фирмите и за ИКТ решения и киберсигурност – приключиха с огромен интерес и над 10 200 кандидати.
Бюджетът на ВЕИ схемата е 200 млн. лв. Безвъзмездната помощ варира в зависимост от големината на предприятието. Минимумът бе смъкнат след проведеното обществено обсъждане и вместо 100 хил. лв. бе свален на 75 хил. лв., за да може да се подкрепят и по-малки фирми. Максималният грант достига 1 млн. лв.
Мярката бе разширена в последните два месеца и бе решено тя да се насочи към дружества с до 3000 служители вместо с такива до 1000, както бе разписано в първоначалните условия по процедурата и така ще може да бъде насочена и към по-големи компании.
По процедурата държавата предоставя между 35 и 50% финансиране за ВЕИ проектите, а останалата част се дофинансира от фирмите. Отчасти и по тази причина вече почти няма банка в България, която да не предлага специален кредит за бизнеса за ВЕИ инвестиция.
Интересът на компаниите се очаква да е изключително голям и да надхвърли в пъти бюджета по мярката. Според големия бизнес в България кандидатите по схемата може да достигнат 7 хиляди при бюджет, който съответства за около 550 фирми.
Срокът за кандидатстване бе увеличен от 2 на 3 месеца – до 15 май, така че да се даде възможност на повече компании да кандидатстват.
Целта е инвестициите да помогнат на компаниите да намалят разходите си и да станат по-малко зависими от свободния пазар на електроенергия.
Детайлите
Със средствата ще могат да се изграждат мощности до 1 MW, като има има значение и потреблението на дадено предприятие, като е сложен таван от до 2 пъти присъединената мощност към националната мрежа.
Фотоволтаичната система с батерия трябва да се изгражда върху сграда или имот, изцяло собственост на кандидата. Токът от тези системи ще може да се използва единствено в рамките на конкретното производство, без да може да бъде продаван.
Мярката е насочена единствено към слънчева фотоволтаична енергия и има като задължителен елемент придобиването на технологии и съоръжения за съхранение под формата на батерии, което допринася за баланса в произведената мощност.
Отиваме с една стъпка малко по-напред, като се стремим да насърчим фирмите да мислят и в следващата част – как да разпределят произведената енергия по най-ефективен начин“, коментират от Министерството на иновациите и растежа, което управлява мярката.
Подаването на документите става електронно през системата ИСУН 2020, където могат своевременно да се задават и въпроси по условията.