Едва 10 зимни курорта ще преживеят глобалното затопляне
Организаторите на зимни събития отдавна разчитат на използването на местни водни ресурси, за да направят изкуствен сняг за подготовка на трасета

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Изправена пред криза в зимните спортове поради изменението на климата, Международната федерация по ски и сноуборд (FIS) обединява усилия с метеорологичната агенция на ООН в търсене на по-ясна прогноза за бъдещето на зимните курорти по света.
Базираните в Швейцария организации направиха съвместно изявление, че „зимните спортове и туризмът са изправени пред мрачно бъдеще“ поради изменението на климата и по-високите температури.
FIS съобщи, че метеорологичните проблеми са отменили 26 от 616-те световни купи през миналия сезон в дисциплини, включително алпийски ски и ски бягане, сноуборд парк и пайп, ски свободен стил и ски скокове.
Провалените зимни ваканции и отменените спортни срещи са върхът на айсберга на изменението на климата“, каза генералният секретар на СМО Селесте Сауло, цитиран от Euronews.
Организаторите на събития отдавна разчитат на местни водни ресурси, за да правят изкуствен сняг, с който да покриват трасетата. И е все по-обичайна гледка да се правят състезания сред кални полета, където само върху пистата има изкуствен сняг.
Климатичната криза е далеч по-сериозна от всичко, което си мислим“, казва президентът на FIS Йохан Елиаш. „Това е истински кръстопът за човечеството.“
Ски курортите
Заради непрекъснатото нарастване на глобалните температури, според Международният олимпийски комитет, до 2040 г. само 10 държави в световен мащаб ще имат „надеждна по отношение на климата“ перспектива да бъдат домакини на снежни събития.
Зимните игри в Пекин през 2022 г. разчитаха изцяло на изкуствен сняг, за да организират алпийските състезания.
На фона на всичко това обаче правенето на сняг е процес, който изисква пари, енергия и воден ресурс, който може да има отрицателно въздействие върху климата.
Иновативни решения
Като част от впечатляващия проект на Саудитска Арабия за изграждането на Неом – „град на бъдещето“ – ще бъде построен и ски курорт на стойност 461 млрд. евро. Новият проект се намира в провинция Табук. Зимният курорт ще носи името Троена и ще е смесица от шеметна реална и виртуална архитектура, изкуствено езеро и хипнотизиращи гледки.
В Швейцария федералната метеорологична служба съобщи, че алпийските ледници са загубили около 60 процента от обема си от 1850 г. насам.
Размразяването на замръзналата почва в планинските, арктическите и субарктическите региони има преки последици върху стабилността на изградените върху нея инфраструктури, както и допринася за увеличаване на количеството въглерод в атмосферата“, предупреждават от метеорологичната служба.