ЕК иска да спре руските горива с план за €195 млрд.
Проектодокументът предвижда по-бързо внедряване на възобновяеми източници

© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската комисия подготвя план за 195 милиарда евро за спиране на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., предава Reuters. В него заляга идеята за съчетаването на по-бързото внедряване на възобновяеми източници и икономии на енергия с преминаване към алтернативни доставки на газ, показват проектодокументи.
Проектът се очаква да бъде публикуван идната седмица. Мерките, които може да бъдат променени дотогава, включва комбинация от закони на ЕС, необвързващи схеми и препоръки, които националните правителства биха могли да приложат. Възможно е и преразглеждане на националните стратегии за разходването на средствата по Плана за възстановяване и растеж, така че да бъдат освободени повече средства за енергиен преход.
Според изчисленията на Комисията мерките ще изискват допълнителни инвестиции от 195 млрд. евро – над тези, които вече е пресметнато, че ще бъдат необходими за изпълнение на целта за климата на блока до 2030 г.
Брюксел обмисля да предложи по-високи цели за възобновяема енергия и енергийна ефективност, става ясно още от проектопредложенията и изказвания на служители на ЕС.
Обсъжданите цели включват постигане на 45% дял на енергията от възобновяеми източници до 2030 г., заменяща сегашното предложение от 40%, както и 13% намаляване на потреблението на енергия в целия ЕС до 2030 г. в сравнение заложените сега 9%.
Сред другите предложения ще бъдат промени в законодателството на ЕС за ускоряване на сроковете за издаване на разрешителни за някои проекти за възобновяема енергия, както и нови схеми на ЕС за стартиране на широкомащабно внедряване на слънчева енергия и възстановяване на европейската промишленост за производство на слънчева енергия.
Брюксел също така ще очертае планове за производство на 10 милиона тона възобновяем водород до 2030 г. и внос на още 10 милиона тона. Това ще бъде подкрепено от законодателство, определящо кои видове водород могат да се считат за възобновяеми.
ЕС също така ще очертае потенциала за увеличаване на вноса на втечнен природен газ от страни, включително Египет, Израел и Нигерия, плюс инфраструктурата, необходима за замяна на вноса на руски газ.