Ердоган рестартира турската външна политика
Турция вече се сближава и със САЩ

Операцията в
Сирия демонстрира рестарта на външната политика на президента на Турция Реджеп
Тайип Ердоган, съобщава The Wall Street Journal.
Ердоган се стреми да сложи край на дългия период на международна изолация, който бе в ущърб на икономиката и сигурността и да се сближи с партньори като САЩ. „Много от нещата, които ни се случиха, са резултат от ситуацията в Сирия и нашата политика в Сирия”, заяви вицепремиерът на Турция Нумен Куртулмус.
Според редица висши служители, рестартирането означава приемане на по-прагматичен подход към дипломацията. Те казаха, че желанието да се сложи край на насилието в Сирия е помогнало да се проправи пътят за помирение с Русия, и следващата стъпка е затоплянето на отношенията със Съединените щати. Турция се надява да се превърне в "дипломатически тежък” посредник между Вашингтон и Техеран, потвърждават източници.
Сред промените в политиката за Сирия, Турция смегчи жестоката си позиция срещу президента Башар Асад, въпреки че по-рано заяви, че той трябва да бъде свален на всяка цена.
Военната операция подчертава общите цели на Турция със САЩ, Русия и Иран по въпроса за териториалната цялост на Сирия, се казва в статията. Една от причините за нея са чувствата между Вашингтон и Анкара, че сирийските кюрди са нарушили задължението си, притежавайки твърде много територия по протежение на границата с Турция. Официалните власти твърдят, че са готови да си затворят очите за много дипломатически проблеми, ако съюзниците ги подкрепят в кюрдския въпрос.
"Забравете за всичко останало. Ако те са съгласни по този въпрос с нас, тогава можем да говорим с тях, "- каза висш служител.
Вчера Турция започна операция, наречена "Щитът на Ефрат", в която се включиха танкове и спецчасти, подпомагани по въздуха от самолети на международната коалиция, ръководена от Съединените щати. По думите на президента Реджеп Тайип Ердоган, офанзивата е насочена и срещу "Ислямска държава" и срещу сирийските кюрдски бунтовници, а причината за нейното провеждане е серията терористични нападения в страната.
Операцията се провежда в координация със Съединените щати и Русия, но Дамаск я приема като директно нарушаване на суверенитета на страната.