ЕС и САЩ спорят за арбитражите и митата
Преговорите по ТПТИ вероятно ще се проточат до 2017-2018 г.

Европейският съюз и САЩ започнаха нов кръг преговори по Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ). В тях за първи път страните ще се съсредоточат върху един от най-спорните въпроси, този за международните арбитражи, съобщават източници от Брюксел.
Идеята за съдилищата за решаването на търговски спорове предизвика остри критики в Европа и най-вече в Германия, където хиляди протестираха по улиците на различни градове срещу споразумението. Европейската комисия обяви, че ще направи алтернативно предложение на Вашингтон за създаването на специален публичен съд.
Друга част от преговорите касае митата. След като САЩ предложиха премахване на 87.5% от всички мита за внос от ЕС, европейските преговарящи са предложили да свалят 97% от митата според изтекли документи, публикувани от немския уебсайт Correctiv.
Документът разглежда 8000 категории стоки – от храни до химически субстанции, всяка със своя собствена тарифна категория.
EU Observer посочва някои примери за размера на митата в момента: вносът на чушки от САЩ струва 14% от стойността им, митото на рибата е 25%, а на малините – 9%.
В момента тече 12-ият кръг от преговорите за ТПТИ в Брюксел. Според източници от Брюксел значими конкретни предложения от САЩ не се очакват до края на седмицата.
„Възможно е да завършим преговорите на политическо ниво с настоящата администрация. Въпреки това не можем да скрием трудностите в светлината на многото въпроси, които още не са изяснени”, коментират от Брюксел.
Европа и САЩ планират да завършат преговорите тази година, преди края на мандата на администрацията на президента Барак Обама. Самият Обама ще посети Германия през април, за да обсъди споразумението с канцлера Ангела Меркел.
Все още обаче някои от проблемите, които предизвикват най-голямо недоволство, като опасенията от проникване на ГМО продукти в Европа и обмена на данни от големите интернет фирми, не са били предмет на обсъждане. Заради това посланикът на Франция във Вашингтон Жерар Арно смята, че преговорите няма да завършат в планирания срок и постигането на договорка трябва да се очаква най-рано през 2017-2018 г.