ЕС ще забрани пластмасата за еднократна употреба
Потребителите вече ще могат да използват собствени кутии, когато купуват храна или напитки за вкъщи

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Пластмасовите опаковки за еднократна употреба за пресни плодове и зеленчуци, хотелски тоалетни принадлежности и заведения за бързо хранене в ресторантите скоро ще бъдат забранени в ЕС. В понеделник преговарящите постигнаха сделка, опитвайки се да направят опаковките на ежедневни стоки по-устойчив, съобщава POLITICO.
Новото законодателство има за цел да се справи с нарастващите купища отпадъци от опаковки в ЕС. Блокът е генерирал 188.7 килограма отпадъци от опаковки на жител през 2021 г. – това е с 10.8 кг повече на човек, отколкото през 2020 г. – най-голямото увеличение от 10 години.
Това очевидно е историческо споразумение“, каза Фредерик Риес, депутатът, който ръководи работата по досието за Европейския парламент. „Молим всички промишлени сектори, както и държавите членки, да положат усилия, но също така искаме потребителят да играе роля в тази борба срещу прекаленото опаковане.“
Като част от усилията всички опаковки на пазара в ЕС ще трябва да бъдат рециклируеми до 2030 г., а от 1 януари 2035 г. те вече трябва да се рециклират „в мащаб“.
Доставчиците на храна за вкъщи ще трябва да позволят на клиентите да носят свои собствени кутии, които да бъдат пълнени с напитки или готова храна. ЕС ще забрани използването на „много леки“ пластмасови торбички.
Основни елементи на споразумението
- Цел за намаляване на отпадъците от опаковки за всички опаковъчни материали: 5% до 2030 г., 10% до 2035 г. и 15% до 2040 г.;
- Задължителна възможност за рециклиране на опаковките до 2030 г.: Като се има предвид необходимостта от функционираща кръгова икономика, всички опаковки в Европейския съюз ще трябва да могат да се рециклират до 2030 г., насърчавайки по-устойчив подход към управлението на ресурсите;
- Забрана на пластмаси за еднократна употреба в HORECA до 2030 г.: В отговор на разпространението на пластмаси за еднократна употреба и вредното им въздействие върху екосистемите, регламентът предвижда забрана на пластмаси за еднократна употреба в кафенета и ресторанти за продажба на дребно до 2030 г., за да се насърчи приемането на алтернативи за многократна употреба;
- За да се увеличи максимално ефективността на опаковките и да се сведат до минимум отпадъците, е установено максимално количество празно пространство от 50%, което гарантира, че опаковката е с подходящ размер и пропорционална на съдържанието си;
- Окончателният текст предстои да бъде публикуван. Той също така трябва да бъде напълно одобрен както от Парламента, така и от Съвета.
Дългият път дотук
Въпреки че беше посрещнато с облекчение от законодателите, споразумението е далеч от първоначалното предложение на Европейската комисия, което целеше да откаже напълно някои сектори от опаковките за еднократна употреба. Първоначално, например, всички опаковки за еднократна употреба, използвани в ресторантите за незабавна консумация, трябваше да бъдат забранени – не само пластмасовите.
Искам да кажа, разбира се, че бих искала повече“, каза германският евродепутат Делара Буркхард, водеща преговорите от страна на социалистите и демократите. „Но мисля, че това, което постигнахме, е добър компромис. Той е по-амбициозен от това, което парламентът постави на масата, дава повече яснота в някои аспекти.“
Първоначалният текст на Комисията предизвика целогодишна лобистка атака, като сектори, засегнати от новите правила – включително производители на бира, винопроизводители, компании за безалкохолни напитки, вериги за бързо хранене, козметични фирми, рециклиращи предприятия, собственици на хотели и производители на хартия – се състезаваха да влияят на законодателите, които работят върху текста, опитвайки се да защитят своята индустрия.
Миналата година Буркхард каза пред POLITICO, че лобирането е безпрецедентно.
Наистина е много, а никога преди не съм изпитвал това“, каза той.
В момента тече разследване в парламента на поведението на някои лобисти, обвинени в нарушаване на правилата за сигурност с прекаленото лобиране.
Въпреки това няколко индустриални групи получиха това, което искаха, с разводнен текст, произтичащ от трудни разговори между по-предпазливия Парламент и по-амбициозния Съвет.
Индустрията за хартиени опаковки, която преди попадаше под широките забрани за различни видове опаковки за еднократна употреба, сега се измъкна от тези разпоредби, които вместо това бяха поставени изцяло върху пластмасовите опаковки. Тези забрани ще влязат в сила до 2030 г.
Последно препятствие
Комисията все още предстои да одобри сделката, след като в последния момент търговският ѝ отдел отхвърли оригиналния текст, който задължаваше компании извън ЕС да внасят пластмасови отпадъци от Блока, за да постигнат целите за рециклирано съдържание.
Комисията се опита да премахне това условие, но разгневи рециклиращия сектор, който предупреди, че ако се позволи отпадъците от трети страни да се зачитат към целите на ЕС за рециклиране, това ще представлява „заплаха за жизнеспособността на нашата индустрия“ поради „нелоялна конкуренция от Азия. "
Решението на Парламента и Съвета е така наречената огледална клауза, според която компаниите ще трябва да спазват критериите за устойчивост на ЕС, за да се зачита тяхното рециклирано съдържание — но Комисията трябва да одобри този компромис.
Говорейки пред репортери след разговорите, председателят на парламентарната комисия по околна среда Паскал Канфин каза, че Комисията трябва да подкрепи предложението или рискува „[да убие] собствения си текст, защото не са в състояние да подкрепят равни условия за нашата собствена индустрия“.
Окончателният текст предстои да бъде оповестен. Той също така трябва да бъде напълно одобрен както от Парламента, така и от Съвета.