ЕСО регистрира още две соларни централи като балансиращи мощности
Скоро ще бъде подписан договор за балансиращи услуги и с първата вятърна централа

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
Електроенергийният системен оператор (ЕСО) регистрира още две соларни централи като балансиращи системата мощности. Това заявиха от оператора пред Economic.bg, след като преди месец бе регистриран първият ВЕИ производител (ФЕЦ „Разлог“ с обща инсталирана мощност от 28 MW) като доставчик на балансиращи услуги за ръчно вторично регулиране на честотата и обменните мощности.
Нови договори
Единият от новите регистрирани доставчици е "Риал Стейтс" ЕООД с ФЕЦ "Риал Стейтс" (мощност 150 MW) край Пазарджик. Проверка в Търговския регистър показва, че фирмата е собственост на Гинка Върбакова, станала известна покрай опита да купи бизнеса на CEZ в България.
Другата нова балансираща мощност е на "Си Солар Енерджи" ЕООД с фотоволтаичната централа край Стара Загора "Терасол", тя е с мощност 100 MW.
Предстои регистриране и на първия вятърен парк като балансираща мощност. Договор ще бъде подписан с фирмата "Ветроком" ЕООД с ВяЕЦ "Ветроком" край Бузлуджа, който е с мощност 71.5 MW и успешно е преминала преквалификационните тестове. ВяЕЦ-ът е вторият по големина вятърен парк в страната. Миналата година той беше продаден от швейцарския енергиен гигант Alpiq на дружеството Renalfa – едноличен собственик на капитала на "Ветроком".
Базирана в Австрия Renalfa е със седалище във Виена. Основната ѝ търговска дейност е в сферата на разработване, изграждане и експлоатация на проекти за възобновяеми енергийни източници в Централна и Източна Европа. Акционер в дружеството е медийният издател Иво Прокопиев.
ВЕИ за баланс на системата
Регистрацията на ВЕИ производителите като доставчици на балансиращи услуги осигурява на електроенергийния оператор повече разполагаеми резервни мощности. Те ще спомогнат за балансиране на електроенергийната система както в периоди на излишък, така и в периоди на недостиг при отпадане на големи конвенционални мощности, когато е наличен достатъчен първичен енергиен ресурс във ВЕИ за балансиране в двете посоки спрямо търговския им график.
Казано на прост език, това означава, че ЕСО ще може да диспечира тези мощности, тоест ще може да ограничава тяхното производство в определени моменти. В някои случаи вероятно ще може да използва и допълнително производство от тях, ако те имат потенциал да произвеждат повече, отколкото инжектират в мрежата, поради самоограничаване, за да могат при нужда да предоставят допълнителен товар на ЕСО.
Компаниите производители, които са регистрирани като доставчици на услуги, ще помагат и с контрола на честотата или с това да държат системата в синхрон, като за целта ще получават допълнително заплащане, каквото получават конвенционалните източници, за да предоставят същата услуга.
От ЕСО обясниха за Economic.bg, че и други ВЕИ производители могат да кандидатстват за доставчици на балансиращи услуги и в случай, че покриват изискванията, ще бъдат регистрирани и ще бъде подписан договор с тях за предоставяне на такива допълнителни услуги.