За първи път в България: Соларна централа е регистрирана като балансираща мощност
До няколко месеца се очаква Електроенергийният системен оператор да регистрира още три ВЕИ производителя като балансьори на системата

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Освен да произвеждат електроенергия, ВЕИ производители вече могат да участват и в балансирането на електроенергийната система. Електроенергийния системен оператор (ЕСО) обяви, че е регистрирал първия ВЕИ производител като доставчик на балансиращи услуги за ръчно вторично регулиране на честотата и обменните мощности.
Справка в регистъра показва, че това е ФЕЦ „Разлог“ с обща инсталирана мощност от 28 MW. Фотоволтаичната централа е преминала успешно преквалификационните тестове, съобщават ЕСО.
Регистрацията на ВЕИ производителите като доставчици на балансиращи услуги ще осигури на електроенергийния оператор повече разполагаеми резервни мощности. Те ще спомогнат за балансиране на електроенергийната система както в периоди на излишък, така и в периоди на недостиг при отпадане на големи конвенционални мощности, когато е наличен достатъчен първичен енергиен ресурс във ВЕИ за балансиране в двете посоки спрямо търговския им график.
Казано на прост език, това означава, че ЕСО ще може да диспечира тези мощности, тоест ще може да ограничава тяхното производство в определени моменти. В някои случаи вероятно ще може да използва и допълнително производство от тях, ако те имат потенциал да произвеждат повече, отколкото инжектират в мрежата, поради самоограничаване, за да могат при нужда да предоставят допълнителен товар на ЕСО, обясни за Economic.bg председателят на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) Никола Газдов.
В класическия случай тези централи ще бъдат ограничавани надолу, тоест ще получават заплащане заради това, че са склонни да позволят на ЕСО да ги диспечира“.
Компаниите производители, които са регистрирани като доставчици на услуги, ще помагат и с контрола на честотата или с това да държат системата в синхрон, като за целта ще получават допълнително заплащане, каквото получават конвенционалните източници, за да предоставят същата услуга.
Има два компонента – единият е, че получават заплащане заради това, че предоставят разполагаемост и ако бъдат активирани, тогава получават допълнително заплащане спрямо съответното количество електроенергия, което е било диспечирано“.
Според Газдов години наред е имало съмнения, че ВЕИ не могат да предоставят допълнителни услуги на системата. Сега се оказва, че могат – нещо, което се случваше и на други места по света.
Пречките това да не се случи в България до момента, според експерта, са липсата на опит – преди време е имало предразсъдъци спрямо технологията, но вече има достатъчно натрупан опит с производството и управлението на ВЕИ активи.
ЕСО има много добра представа какви са технологичните възможности на слънчевите и вятърните централи, така че е хубаво да виждаме, че могат да бъдат използвани в по-голям мащаб – не само като системи за производство на електроенергия, но и като активни участници в управлението на системата“.
Хубаво е, че ЕСО започва да разглежда тези активи като смислени, позитивни и активни участници в системата, добавя Газдов.
За да участват в балансиращите услуги, централите преминават тестове дали могат да отговорят на техническите изисквания и критерии, които са достъпни на сайта на оператора.
От ЕСО обясниха за Economic.bg, че и други ВЕИ производители могат да кандидатстват за доставчици на балансиращи услуги и в случай, че покриват изискванията, ще бъдат регистрирани и ще бъде подписан договор с тях за предоставяне на такива допълнителни услуги.
Предстои системният оператор да подпише договор с още един ВЕИ производител за доставка на балансиращи услуги. Централата е с инсталирана мощност от 150 MW и вече е преминала успешно преквалификационния тест.
До края на месец февруари пък ще бъдат проведени преквалифакационни тестове с още две фотоволтаични централи с обща инсталирана мощност от 172.5 MW за регистрацията им като доставчици на балансиращи услуги.