ЕК най-после одобри Плана за възстановяване на България
Проектите на страната са сред най-зелените и амбициозни, които Еврокомисията е одобрявала, посочи Урсула фон дер Лайен

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Европейската комисия даде зелена светлина на Плана за възстановяване България – шест месеца след официалното му изпращане в Брюксел. Това бе направено от служебния вицепремиер Атанас Пеканов, а в последните няколко месеца той бе значително коригиран от новия супервицепремиер Асен Василев, който вкара в документа някои по-авангардни проекти.
Така след днешната „позитивна оценка“ от Еврокомисията Планът се насочва към Съвета на Европейския съюз, който има около 4 седмици да одобри окончателно проекта.
Националният план за възстановяване ще отключи 13.5 млрд. лв. безвъзмездни средства за България, като на този етап правителството не се възползва от възможността за нисколихвени заеми, въпреки че в коалиционното споразумение бе заложено да се проучи тази възможност.
Това е един от най-зелените и амбициозни планове, които сме получили в Европейския съюз. Това е изключителен План, като почти 60% подкрепя зеления преход. Това е важно и добре дошло, защото ние имаме нужда България да бъде по пътя с нас към декарбонизацията на Европейския съюз“, обяви председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен по време на официална пресконференция, посветена на одобрението на Плана.
Според оценката на Европейската комисия в Плана няма нито един проект, който да уврежда екологичните цели на Европейския съюз. Очаква се Планът да повиши брутния вътрешен продукт (БВП) на страната с между 1.9 и 2.9 пр. пункта до 2026 г. След 20 години икономиката ще бъде с 1.1 пр. пункта по-висока вследствие на Плана, смята институцията.
Планът предлага допълнително ниво за по-качествен процес на растеж и по-устойчива, дългосрочно ориентирана икономика“, коментираха европейски официални лица.
Председателят на ЕК посочи, че българският План отговаря на високите изисквания на европейските институции.
Нашето одобрение днес е много важен крайъгълен камък за България. Дават се 10% от БВП на страната. Очаква ни много добра работа, но Еврокомисията е готова да ви подкрепя“, посочи Фон дер Лайен.
Спорният комплекс за батерии
Идеята на вицепремиера Асен Василев за създаване на комплекс с батерии, който да работи на принципа на хранилището в Чирен и на практика да представлява хранилище за ток, е най-голямата промяна в документа. Идеята е комплексът да бъде оборудван с батерии, произведени в България, което обаче предизвика критики от страна на опозицията, която каза, че България може да бъде санкционирана заради дискриминация в предстоящите търгове за изпълнител.
Официални европейски лица обаче посочиха, че идеята
ще гарантира сигурност на доставките дори слънцето да не грее. Радваме се, че това води България към декарбонизация и тези методи са ефективни за нея“.
На въпрос за проекта Фон дер Лайен посочи, че целият пакет от инвестиции и реформи в сектор "Енергетика" са амбициозни.
Какво следва?
След зелената светлина от Европейската комисия Планът отива в ръцете на Съвета на ЕС. След потенциалното одобрение от държавите членки, ще последва и окончателното подписване на договор между България и ЕК. Това трябва да се случи около началото на лятото, а след това България може да изпрати документи за първи транш на средства. Подобно искане се разглежда от Еврокомисията в срок от два месеца, като според правителството, и според европейски официални лица, първите европейски средства по проектите, заложени в Плана, може да пристигнат най-рано през есента.
България е сред малкото страни, които не успяха да предадат навреме Плана си – до голяма степен заради политическата криза миналата година, която така и не успяваше да излъчи стабилен кабинет. Така Планът не получи одобрение от Еврокомисията до края на 2021 г., което е и причината България да не получава аванс със старта на самите проекти. Все пак очакванията са през есента България да получи около 2.6 млрд. лв.
Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев още в сряда увери, че в бюджета са заложени около 4 млрд. лв., които да могат авансово да се ползват за проектите по Плана, като така се гарантира, че няма да има забавяне, докато пристигне първия транш.
Иначе всички проекти в Плана трябва да бъдат завършени до 2026 г., като ако това не се случи страната ще трябва да връща средствата за незавършените проекти.