Европейски пари за батерии ще има само при одобрение на ПВУ
Според Брюксел българската схема е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на екологичния преход
Европейската комисия одобри българската схема за подпомагане на инвестициите в съоръжения за съхранение на електроенергия в размер на 1.15 милиарда лева. Мярката трябва да бъде изцяло финансирана чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), но пари от Брюксел ще дойдат само след положителната оценка на Комисията на българския План за възстановяване и устойчивост и приемането му от Съвета.
Въпреки че схемата е към своя край и проекти по нея трябва да бъдат подадени до 5 декември, все още не е ясно дали по нея ще дойдат европейски средства.
Причината затова е, че ключовите промени в ПВУ бяха блокирани в последното заседание на 50-ия парламент, а именно те трябваше да задвижат второто плащане, което България чака по Плана. Те трябваше да бъдат внесени до средата на октомври, но след среднощен саботаж на заседанието от страна на „Възраждане“ и „Има такъв народ“, депутатите не успяха да ги приемат. Блокирани в парламента останаха промените в Пътната карта за климатична неутралност на България, както и изменението на Националния план за възстановяване и устойчивост в Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“ и договаряне по глава REPowerEU.
Два месеца по-късно България все още не може да избере председател на Народното събрание и съответно да направи нов опит за одобрение на реформите.
ЕК казва, че одобрява схемата за батерии, тъй като тя насърчава прехода към икономика с нулеви нетни емисии в съответствие с промишления план на Зеления пакт. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменена на 20 ноември 2023 г. и на 2 май 2024 г.
Целта ѝ е да се добавят най-малко 3 GWh нови съоръжения за съхранение на електрическа енергия към българската електроенергийна система, което ще спомогне за интегрирането на по-голям дял възобновяеми енергийни източници в енергийния микс и за гарантиране на сигурността и стабилността. Помощта ще бъде под формата на преки безвъзмездни средства. Схемата е отворена за всички технологии за съхранение.
Комисията установи, че българската схема е в съответствие с условията, определени във Временната рамка. По-специално помощта 1) ще бъде предоставена чрез конкурентна тръжна процедура; 2) не надвишава 50% от допустимите инвестиционни разходи; и 3) ще бъде предоставено не по-късно от 31 декември 2025 г.
Комисията стигна до заключението, че схемата е необходима, подходяща и пропорционална за ускоряване на екологичния преход и улесняване на развитието на някои икономически дейности, които са от значение за изпълнението на плана REPower EU и промишления план на Зеления пакт, в съответствие с член 107, параграф 3, буква в) от ДФЕС. Въз основа на това Комисията одобри схемата съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.