1.15 млрд. лв. тръгват към бизнеса за батерии: Какви са изискванията?
Мярката вече е отворена, парите са много, сроковете кратки, а условията за кандидатите никак не са малко
Процедурата за батерии за съхранение на ток от ВЕИ по Плана за възстановяване и устойчивост най-после е отворена и вече се приемат проектни предложения. Парите са много, сроковете кратки, а условията, на които трябва да отговарят кандидатите, никак не са малко.
Мярката RESTORE се финансира по компонент "Нисковъглеродна икономика" от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Целта ѝ е да осигури възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс на страната, като едновременно с това се изгради и необходимата инфраструктура за нейното съхранение.
В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с поне 3000 MWh капацитет. Заради по-ниските цени на батериите вече тя може да достигне и повече - 5 – 6 хил./MWh.
Средства и срокове
Бюджетът на дългоочакваната мярка е над 1.15 млрд. лева, от които могат да се възползват малки, средни и големи предприятия.
Помощта за проект не трябва да надвишава 50% от разходите за него или не повече от 371.6 хил. лв. (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет.
Предприятието, което участва в търга, не може да поиска повече от 1/6 от общата квота (т.е. не повече от 500 MWh) по настоящата процедура.
Крайният срок за подаване на предложения за изпълнение на инвестиция е 3 месеца от публикуването на условията за кандидатстване или 21 ноември.
Оценяването и класирането на предложенията трябва да се случи много бързо, ако се спазват сроковете. Одобрените проекти трябва да са готови до януари 2025 г. и веднага след това да започне подписването на договорите и реализацията на проектите.
Инвестицията следва да се реализира (изградени и въведени в експлоатация съоръжения за съхранение на електрическа енергия) най-късно до 31 март 2026 г.
Графикът на Министерството на енергетиката е доста амбициозен, имайки предвид забавянията в одобрението на проекти по други процедури, които имаше в администрацията. Реализацията на проектите за батерии е бавна, тъй като само производството им е около година, което означава, че за да се случат трябва стриктно да се следват крайните срокове.
Изисквания към предложенията
Първоначално се предвиждаше за евросубсидията да могат да кандидатстват и вече работещи проекти – от март 2023 г. – но това сега се променя във финалния вариант, а мотивът на управляващите беше "за да има равен старт". Така начална дата на признаване на разходите ще се счита първият ден на общественото обсъждане, т.е. 25 юни 2024 г.
В процедурата е записано, че за да отговаря на изискването за "нов използваем енергиен капацитет за съхранение на електроенергия", работите във връзка със съоръжението за съхранение на електрическа енергия:
- не трябва да са започнали към датата на подаване на предложението за изпълнение на инвестиция
- може да са започнали на или след 25 юни 2024, но съоръжението за съхранение на електрическа енергия не трябва да е въведено в експлоатация към датата на подаване на предложението за изпълнение на инвестиция.
За да са допустими за финансиране проектите трябва „валидно становище за присъединяване, действащ предварителен договор за присъединяване или действащ договор за присъединяване със съответния оператор“.
Допустими за финансиране ще са съоръженията за съхранение на електрическа енергия изградени/поставени, присъединени към електропреносната или електроразпределителната (при условие, че имат изградена директна оптична връзка към телекомуникационната мрежа на ЕСО ЕАД, съответно - SCADA/EMS на ЕСО ЕАД) мрежа и въведени в експлоатация съгласно приложимото законодателство (ЗУТ, Закона за енергетика и подзаконовите нормативни актове по прилагането им) не по-късно от 31.03.2026 г.
Изисквания към кандидатите
Инвестицията трябва да се изпълни от един инвеститор (юридическо лице) и този кандидат трябва да бъде титуляр на всички права, разрешителни и активи, необходими за изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжението за съхранение на електрическа енергия.
Въпреки че от сектора се противопоставиха на изискванията за собствен капитал на кандидатите с мотив, че може да ограничи кръга канидатстващи, те все пак са включени в мярката.
Кандидатът, самостоятелно или чрез своя(ите) акционер(и)/съдружник(и), трябва да има собствен капитал от:
- 6 млн. лв. за проектни предложения за изграждане на съоръжение за съхранение с планиран капацитет >= 20 MWh и <= 50 MWh;
- 10 млн. лв. за проектни предложения за изграждане на съоръжение за съхранение с планиран капацитет > 50 MWh.
Изискването за собствен капитал може да бъде изпълнено само чрез директните акционерите/съдружниците на кандидата. Други лица, свързани с кандидата, не се вземат предвид при проверката на съответствието с изискването.
Гаранции
Кандидатите по настоящата процедура трябва да предоставят банкова гаранция за участие в размер на 3% от безвъзмездното финансиране, за което се кандидатства. Банковата гаранция трябва да е със срок на валидност 9 месеца считано от датата на крайния срок за подаване на предложенията. Тя се предоставя като обезпечение, че кандидатът ще сключи договор за финансиране със СНД при одобрено за финансиране проектно предложение. В случай, че кандидатът се откаже от договора за финансиране, оттегли предложението си и/или не се яви да го сключи в срок до 15 работни дни от влизането в сила на решението за предоставяне на средства от НПВУ, Структурата за наблюдение и докладване (СБД) има право да усвои банковата гаранция.
При сключване на договор за финансиране, крайният получател предоставя в полза на СНД банкова гаранция за добро изпълнение в размер на 10% от одобреното безвъзмездно финансиране. Банковата гаранция трябва да е със срок на валидност до 30.09.2026 г.
Как ще се оценяват
Ако има няколко кандидата с еднаква поискана безвъзмездна помощ, ще се класират тези кандидати въз основа на следните критерии при равенство:
- Първо, проектът, който подава оферта с по-висок използваем енергиен капацитет за съхранение на електрическа енергия , се класира преди всеки проект с по-нисък използваем енергиен капацитет за съхранение на електрическа енергия .
- Ако все още има равен брой точки, предложението, което предвижда по-дълъг гаранционен срок за съоръжението за съхранение, ще бъде класирано преди предложението, което предвижда по-кратък гаранционен срок.
- Ако все още има равен брой точки, всяко предложение, подадено на по-ранна дата и час съгласно ИСМ-ИСУН 2020, ще бъде класирано преди предложението с по-късна дата и час.
По настоящата процедура се предвижда само окончателно плащане при предоставяне на необходимите документи като влязло в сила разрешение за ползване за съоръжението за съхранение, копие от протокол за преминали тестове за доказване на параметри за осигуряване на резерви, договор за достъп и пренос на електрическа енергия с ЕСО или договор за достъп и пренос/разпределение със съответния оператор и др.
Повече информация за процедурата може да намерите ТУК.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.