Европейското финансиране за сондажите в „Чирен“ е под въпрос
Разширението на газохранилището ще продължи с вертикални сондажи
Заради забавянето на проекта за разширяване на газохранилището „Чирен“ в частта със сондажите европейското финансиране за тях е под въпрос. Става въпрос за Грантовото споразумение за реализацията на проекта с Европейската агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA), което е в размер на близо 78 млн. евро. Финансирането представлява 25.3% от общата стойност на проект.
Парите трябва да бъдат усвоени до края на тази година.
По тази причина служебният министър на енергетиката Владимир Малинов ще поиска от CINEA срокът за изпълнение да бъде удължен и осигуреното финансиране да бъде планирано за новите сондажи. Той обясни всичко това по време на изслушване в Народното събрание по повод прекратяването на договора за проекта „Разширение на капацитета на ПГХ Чирен - сондажен фонд“ между „Булгартрансгаз“ и ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“.
След прекратяването на договора „Булгартрансгаз“ води разговори с финансиращата институция и следващата седмица предстои среща със CINEA. По думите на министъра Агенцията е запозната с настоящия етап на проекта и поетапното реализиране на новите сондажи.
Финансирането е разделено на две части – за надземните съоръжения, които по план трябва бъдат въведени в експлоатация в края на първото тримесечие на 2025 г., и за самите сондажи. Средствата за надземните съоръжения не са застрашени, уточни той.
Защо Малинов спря проекта?
След като през август Европейската прокуратура започна проверка на поръчката за сондажния фонд за „Чирен“, ден по-късно Владимир Малинов спря проекта, докато проверката на европрокуратурата тече. Няколко месеца по-късно беше прекратен и договорът с изпълнителя. От изслушването му днес стана ясно, че е нямало искане от органите на Европейската прокуратура в София, нито от Главна дирекция Национална полиция за спиране изпълнението на договора.
С оглед предмета на проверката и подадения сигнал, в случай че изпълнението на договора продължи и по време на проверката, би могло да се докаже. А изпълнението на договора се намира на такъв етап, в който трябва да започнат строително-монтажни работи и да бъде ангажиран допълнителен финансов ресурс в рамките на договора от страна на БТГ – това е една от причините за решението на ръководството на „Булгартрансгаз“ да го спре“, обяснява Малинов.
Според него целта на взетото решение е да няма допълнителни щети, включително финансови за дружеството и да не се възпрепятства извършването на проверката.
Новите сондажи
Малинов обясни, че пазарната консултация, която БТГ проведе за новите сондажи, също се отнася за вертикален тип технология, а не наклонено-насочени сондажи.
Работна група на БТГ е разгледала, анализирала и обсъдила възможностите по реализацията на проекта за сондажния фонд. Увеличаването на капацитета е дългосрочен технологичен процес и в новата поръчка е преценено да се извърши поетапно.
Решението на работната група да се продължи работа с вертикален тип сондажи е взето след анализ на резултати от геоложко моделиране и симулация, които конкретно и еднозначно показват да бъдат заложени вертикален тип сондажи, коментира Малинов.
Следващата седмица БТГ ще пусне официално обществената поръчка за новите три сондажа.