Еврото навърши 20 години и е тук, за да остане
За две десетилетия единната валута доказа, че е устойчива на кризи

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Еврото днес отбелязва 20 години, откакто се използва на единния европейски пазар. За този период общата валута преодоля една екзистенциална криза и няколко по-малки, пише в свой анализ по темата AFP. Евробанкнотите и монетите влязоха в обращение първоначално в 12 държави на 1 януари 2002 г., като тогава бяха посрещнати от смесица от ентусиазъм и скептицизъм от гражданите, които дотогава търгуваха с германски марки, френски франкове, песети и лири.
Сега еврото се използва от 340 млн. души в 19 страни – от Ирландия през Германия до Словакия.
България, Хърватия и Румъния са следващите на опашката за присъединяване към еврозоната през следващите няколко години, въпреки че хората са разделени относно ползите от изоставянето на националните си валути.
Идеята за създаване на еврото се появява за първи път през 70-те години на миналия век като начин за задълбочаване на европейската интеграция, улесняване на търговията между държавите членки и създаване на обща европейска във валута, която да се конкурира с могъщия долар.
Длъжностните лица признават, че еврото е помогнало на Европа да избегне икономическа катастрофа по време на пандемията от коронавирус.
Ясно е, че Европа и еврото са станали неразделни“, пише президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард в публикация в блога на институцията.
„И за младите европейци, които познават само единната валута, сигурно е почти невъзможно да си представят Европа без нея.“
В първите дни на еврото потребителите бяха загрижени, че появата му е причинила покачване на цените, тъй като страните трябваше да конвертират местните си валути към общата.
Въпреки че някои продукти, като кафето в заведенията например, наистина леко поскъпнаха заради закръглянето нагоре, направено от бизнесите, официалната статистика показва, че еврото всъщност е стабилизирало инфлацията.
Например цената на франзела във Франция се е повишила от 66 цента през 2001 г. до 90 цента днес – увеличение в съответствие с инфлацията преди еврото.
Цените на по-скъпите стоки не са нараснали, а в някои случаи дори са паднали. Въпреки това вярата, че еврото е направило всичко по-скъпо, продължава да съществува.
Нов дизайн
Червените, сините и оранжевите банкноти са проектирани да изглеждат еднакво навсякъде, с илюстрации на обща готическа, романска и ренесансова архитектура, за да се гарантира, че никоя страна не е представена над останалите.
През декември ЕЦБ заяви, че купюрите са готови за промяна, като обяви процес на дизайн и консултации с помощта на обществеността. Очаква се решение през 2024 г.
След 20 години е време да преразгледаме външния вид на нашите банкноти, за да ги направим по-свързани с европейците от всички възрасти и произход“, каза Лагард.
„Евробанкнотите са тук, за да останат“, каза тя, въпреки че ЕЦБ също обмисля създаването на цифрово евро в крак с други централни банки по целия свят.
Докато доларът все още царува на глобално ниво, еврото сега е втората най-използвана валута в света, представлявайки 20% от световните валутни резерви в сравнение с 60% за американските пари.
Доказана сила
Еврозоната остана силна, след като се изправи пред екзистенциална заплаха преди десетилетие, когато беше разтърсена от дългова криза, която започна в Гърция и се разпространи в други страни.
Гърция, Ирландия, Португалия, Испания и Кипър бяха спасени чрез помощи в замяна на строги мерки, а еврото се отдръпна на косъм от ръба.
Справедливо е да се каже, че еврото имаше наситени със събития първите две десетилетия“, пишат членове на Еврогрупата на финансовите министри в съвместна статия.
„Еврогрупата научи ценни уроци, които ѝ позволиха да реагира на пандемията бързо, решително и по координиран начин.“
По време на COVID кризата страните разгърнаха мащабни програми за стимулиране, а ЕЦБ стартира огромна схема за изкупуване на облигации, за да поддържа ниски разходите по заеми и да стимулира икономическия растеж.
Еврото укрепи основите си през последните 20 години“, каза във видео обръщение ирландският финансов министър Пашал Донохоу, който оглавява Еврогрупата.
„То е доказало своята способност да се справя с големи предизвикателства и големи кризи.“