Еврозоната изненада с висок растеж, но пазарите не са във възторг
Икономиката на Германия се свива през четвъртото тримесечие и се очаква рецесия там
Еврозоната изненадващо надмина очакванията за икономическото си представяне през последното тримесечие на 2022 г. и успокои донякъде страховете за рецесията. Предварителните данни на европейската статистическа служба Евростат показват растеж в края на годината с 0.1% на тримесечна база и с 1.9% на годишна.
Икономистите, анкетирани от Reuters, очакваха свиване от 0.1% спрямо третото тримесечие, положителният резултат сега дава надежда, че валутният съюз ще избегне рецесията въпреки двуцифрената инфлация и войната в Украйна.
За сравнение, през третото тримесечие еврозоната отчете ръст от 0.3%, т.е. забавянето на разширяването на икономиката все пак е налице.
Икономиката на Европейския съюз пък е стагнирала през последното тримесечие.
Първоначалните оценки сочат, че БВП на Блока за цялата 2022 г. се е разширил с 3.6% на годишна база, а на еврозоната – с 3.5%.
Регионът беше подложен на значителен натиск след нахлуването на Русия в Украйна, тъй като високите разходи за храна и енергия усложниха и без това затруднените вериги на доставки. Миналата година икономисти предупредиха, че валутният съюз от вече 20 страни може би е напът да навлезе в рецесия. Цените на енергията обаче се охладиха през втората половина на 2022 г., което донесе известно облекчение.
Две от най-големите европейски икономики – Франция и Испания – отбелязват експанзия, но брутният вътрешен продукт на Германия – най-големият търговски партньор на българия – се свива и сега анализаторите очакват Берлин да изпадне в рецесия.
Икономиките на Австрия и Швеция също се свиват – съответно с 0.7 и 0.6%.
Пазарите не са във възторг
Въпреки по-доброто представяне на икономиката на еврозоната забавянето на растежа е налице и не се приема добре от пазарите. Паневропейският индекс Stoxx 600 разшири загубите си от днешната търговска сесия до 0.9% след публикуването на данните.
Сред европейските акции повечето сектори са надолу, като добивната индустрия води загубите с 2%. Единствено банковият подиндекс се повиши, макар и минимално с 0.2%, след като резултатите на UniCredit и UBS надминаха прогнозите.
Пазарите са в очакване на решението на Европейската централна банка за промяна в нивото на лихвените проценти. По всяка вероятност ЕЦБ ще повиши основната лихва с 0.25 или 0.5 пункта.