EXIM Bank ще финансира и българското участие в новите блокове на АЕЦ „Козлодуй“
АЕЦ „Козлодуй“ ще прекрати договора за ядрено гориво с Русия

© ECONOMIC.BG / БТА
Американската експортно-импортна банка EXIM се е съгласила да финансира 40% от българското участие в проекта за нови мощности в АЕЦ "Козлодуй". Освен това финансовата институция ще финансира изцяло и доставката на американските съоръжения за 7 и 8 блок. Това заяви служебният енергиен министър Владимир Малинов по време на церемонията по повод внедряването на американското гориво на "Уестингхаус" в 5-ти блок на централата, цитиран от БНТ.
За възможността експортно-импортната банка на Съединените американски щати да се включи в проекта стана ясно още при посещението на Малинов в САЩ преди няколко дни. Тогава в съобщението бе посочено, че банката започва да разглежда възможността за заемно финансиране и ще стартира действия на оперативно ниво, за да бъде осигурено то съгласно графика.
Според сметките на управляващите изграждането на двата нови реактора в АЕЦ „Козлодуй“ по технологията на американската „Уестингхаус“ ще струва до 14 млрд. евро и държавата ще е единствен инвеститор в проекта. Финансовият модел за новата мощност в „Козлодуй“ включва 25 – 30% собствен капитал и 70% привлечен. Проектът обаче все още не е изцяло финансово обезпечен. Той стартира в края на 2023 г. с 500 млн. лева, които бяха осигурени като заем от Българския енергиен холдинг (БЕХ), за да не се натоварва бюджетът. Пари се очаква да дойдат и от продажбата на оборудването на АЕЦ "Белене" на Украйна, с която обаче не е ясно докъде са преговорите. За новия 7-ми блок тази година в бюджета бяха заложени и държавни гаранции за 3 млрд. лв.
Ново ядрено гориво
АЕЦ „Козлодуй“ ще прекрати договора с Русия за доставката на ядрено гориво, а наличното ще се използва за резерв. Това обяви изпълнителният директор на компанията Валентин Николов по време на церемонията по повод внедряването на алтернативен тип гориво в 5-ти блок на централата.
Свежото ядрено гориво е тип RWFA, произведено от американската „Уестингхаус“, което заменя руското ТВЕЛ, с което българска атомна електроцентрала работеше досега. Вчера е поставена и последната от първите 43 касети с американското ядрено гориво и се очаква блокът да бъде пуснат в експлоатация отново на 9 юни.
Директорът на АЕЦ "Козлодуй" коментира, че цената на американското гориво е сходна с тази на руското гориво. Междувременно продължават и преговорите с френската „Фраматом“ за ядреното гориво за 6-и блок.
Ние в 4-годишния период трябва да завършим диверсификацията, която е толкова необходима на България предвид и геополитическата обстановка“, посочи Валентин Николов, цитиран от БНТ.
"Днес присъстваме на един исторически момент. Исторически по своята същност, тъй като в 50-годишната история на АЕЦ "Козлодуй", за първи път централата ще работи с алтернативно гориво", изтъкна Владимир Малинов - служебен министър на енергетиката.
Това е наистина начало на отделяне на България от почти пълната зависимост от Русия. 95%, ако не се лъжа, беше зависимостта от Русия и въобще към всякакви енергоизточници. И, без да политизирам, ще кажа, че винаги е добре човек да има избор", каза служебният премиер Димитър Главчев.
Презареждането на 5-ти блок беше предвидено за месец май. Сега американско гориво плавно се смесва с руското и двата вида ще работят съвместно 4 години и в четири кампании ще се премине към работа на централата с изцяло американско ядрено гориво.